Çfarë i shkakton aknet në disa pjesë të fytyrës suaj dhe çfarë tregojnë ato zona?

Këshilla mjekësore

Çfarë i shkakton aknet në disa pjesë të fytyrës suaj dhe çfarë tregojnë ato zona?

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 07:44
Foto ilustrim

Vendi ku shpërthen lëkura juaj tregon më shumë fytyrëspër bukurinë dhe zakonet tuaja të jetesës nga sa mendoni. Çdo zonë e fytyrës mund të shpërthejë për arsye të ndryshme, qoftë dieta, produktet e flokëve apo trajtimet e bukurisë që përdorni. Nuk jeni të sigurt pse puçrrat vazhdojnë të shfaqen në ballin tuaj ndërsa pjesa tjetër e lëkurës tuaj është e qartë? Ndiqni këtë udhëzues për të parandaluar inflamacionin e lëkurës në të ardhmen (por gjithmonë konsultohuni me dermatologun tuaj përpara se të bëni ndonjë ndryshim në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës).

Nëse shpërthen në mjekër…

… konsideroni nëse është ajo kohë e muajit. “Tek gratë, puçrrat në mjekër mund të jenë shumë hormonale në natyrë”, tha Dr. Deanne Mraz Robinson, një dermatologe e certifikuar nga bordi. “Kjo do të thotë që një javë para menstruacioneve, me rritjen e niveleve të hormoneve, vaji ose gjëndrat tona dhjamore zmadhohen dhe mund të çojnë në shpërthime të thella cistike.”

Nëse shpërthen në ballë…

… sigurohuni që produktet tuaja të flokëve të ngjiten vetëm në fijet tuaja. “Një nga faktorët më të mëdhenj të modifikueshëm mund të jetë sigurimi që produktet e flokëve si llaku i flokëve, shampoja e thatë dhe xhel të mos spërkaten në ballë,” tha Dosal. Përbërësit që kujdesen posaçërisht për flokët ka të ngjarë të mos kenë të njëjtat përfitime për lëkurën.

Nëse shpërthen në hundë…

… jini më të vëmendshëm ndaj kontrollit të vajit. “Bakteret përgjegjëse për aknet, të quajtura Propionibacterium acnes, lulëzojnë në zonën T, duke shkaktuar inflamacion,” tha Dr. Dan Belkin, një dermatolog i certifikuar nga bordi në New York Dermatology Group. Mbajtja e maskave për fytyrën gjatë COVID nuk ka ndihmuar – materiali bllokon papastërtitë dhe vajin në pore. Shmangni veshjen e grimit poshtë maskës suaj, veçanërisht në hundë nëse jeni aty ku jeni të prirur për shpërthime. Nëse duhet, gjeni një maskë që merr frymë që nuk parandalon lëshimin e lagështirës. Nëse këto rregullime të shpejta nuk e zgjidhin problemin, Belkin pohon se medikamente, produkte ose procedura të caktuara mund të reduktojnë bakteret e yndyrës ose akneve.

Nëse shpërthen në faqet tuaja…

Shmangni ushqimet me indeks të lartë glicemik, siç janë sheqernat e rafinuar, orizi i bardhë dhe buka e bardhë. “Mollëzat mund të jenë një vend i zakonshëm i kisteve të akneve, veçanërisht në pjesën e poshtme të faqes. Kjo mund të jetë për shkak të ushqimit të lartë me indeks glicemik, “tha Robinson. Këto ushqime bëjnë që sheqeri në gjak të rritet më i lartë dhe më shpejt, gjë që çon në nivele të çrregulluara të insulinës dhe inflamacion në të gjithë trupin. Inflamacioni është i lidhur me prodhimin dhe oksidimin e sebumit në gjëndrat tona të flokëve, i cili kontribuon në shpërthimet. Robinson thotë se duke ulur inflamacionin në të gjithë trupin, folikulat janë më pak mikpritës ndaj baktereve P. acnes që shkaktojnë aknet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat