​Një zakon në mëngjes mund të jetë shkaku i presionit të lartë të gjakut

Këshilla mjekësore

​Një zakon në mëngjes mund të jetë shkaku i presionit të lartë të gjakut

Më: 21 nëntor 2022 Në ora: 18:23
Foto ilustrim

Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

A përdorni gargarë në mëngjes? Kjo mund të mos jetë një ide e mirë, është zbuluar një lidhje e pabesueshme me përdorimin e tyre dhe presionin e lartë të gjakut.

Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për higjienën orale, por përdorimi i shpëlarësve të gojës mund të mos jetë ideja më e mirë.

Hulumtimet e fundit kanë treguar se përdorimi i disa shpëlarësve të gojës mund të shkaktojë rritje të presionit të gjakut. Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

Si është e mundur?

Ashtu si zorrët, zgavra e gojës përmban një kombinim të baktereve të mira dhe të këqija, dhe një mikrobiom oral i balancuar ndihmon në ruajtjen e shëndetit. Sipas hulumtimit të botuar në revistën Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, ky ekuilibër mund të prishet nga përdorimi i shpëlarjes së gojës.

Lajmi i mirë është se shkencëtarët kanë zbuluar se bakteret e mira kthehen në zgavrën e gojës pas ndalimit të përdorimit të shpëlarjes së gojës me klorheksidin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat