​Barna të reja për obezitetin, nga mosha 12-vjeçare ndryshojnë udhëzimet

Këshilla mjekësore

​Barna të reja për obezitetin, nga mosha 12-vjeçare ndryshojnë udhëzimet

Më: 2 mars 2023 Në ora: 06:09
Foto ilustrim

Duke filluar nga mosha 12 vjeç tek fëmijët obezë është e mundur përdorimi i barnave për të humbur peshë dhe për të ulur rrezikun e zhvillimi i sëmundjeve që lidhen me peshën e tepërt.

Zgjedhja e parë është adoptimi i një stili jetese të shëndetshëm, me ushqyerje korrekte dhe aktivitet fizik të rregullt, por kur kjo nuk mjafton.

Deri më sot, në fakt, janë të autorizuara vetëm dy ilaçe kundër obezitetit, madje edhe për fëmijët: Setmelanotidi, për disa forma të rralla gjenetike të obezitetit që fillojnë nga 6 vjeç e lart dhe Liraglutide për format e zakonshme të obezitetit që fillojnë nga 12 vjeç.

“Obeziteti nuk është faj apo zgjedhje, por një sëmundje kronike dhe komplekse jo e fëmijës por e gjithë familjes”, thotë presidentja e Siedp Mariacarolina Salerno.

Megjithatë, obeziteti është një sëmundje nuk do të thotë se një qasje farmakologjike është gjithmonë e nevojshme, e lëre më një kirurgjikale. Lufta kundër një stili jetese sedentare dhe një dietë të shëndetshme për adoleshentët dhe familjet përfaqësojnë përpjekjen e parë për të bërë”.

“Ilaçi nuk zëvendëson, por plotëson korrigjimin e stilit të jetesës. Një mundësi që nuk e kishim dhe që tani është e disponueshme: barna që çojnë në uljen e peshës deri në 10%”, rithekson autori i parë i udhëzimeve, Claudio. Maffeis, profesor i Pediatrisë në Universitetin e Veronës.

“Nëse as ilaçet nuk funksionojnë, mund të merret parasysh operacioni”, përfundon Maffeis.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat