Menopauza: mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat

Këshilla mjekësore

Menopauza: mënyra natyrale për të lehtësuar simptomat

Më: 12 mars 2024 Në ora: 09:15
Foto ilustrim

Ilaçet natyrale për menopauzën

Për gratë, menopauza është një kohë fiziologjike e jetës që përkon me fundin e pjellorisë së saj dhe që prodhon ndryshimet në nivelin e hormoneve. Ndryshimet kryesore, ndryshojnë nga një grua në tjetrën, disa përballen me efekte të bezdisshme negative, si fizike ashtu dhe emocionale, ndërsa të tjerat kanë vetëm simptoma të lehta.

Në menopauzë, forma fizike e gruas ndryshon. Ndryshimet hormonale prodhojnë ndryshime në strukturën e organizmit të femrës, për të cilën gruaja fillon të marrë formë “mollë”, me akumulimin e yndyrës në bark, duke u larguar nga konformiteti “dardhë” që kanë zakonisht femrat, me yndyrë kryesisht në kofshë dhe vithe.

Gratë gjithashtu kanë tendencë për të fituar peshë, një tendencë që mund të krahasohet me një mënyrë jetese që përfshin një dietë të ekuilibruar dhe një aktivitet të moderuar fizik. Një kontroll i tiroideve është i dobishëm gjatë kësaj periudhe.

Shkaku i menopauzës

Menopauza ndodh me mbarimin e rezervës ovariane. Kur vezoret nuk prodhojnë folikulën ovariane, gjithashtu nuk prodhohet estrogjen, gjë e cila korrespondon me fundin e moshës pjellore për gratë. Dhe shfaqen simptomat e menopauzës.

Rënia e papritur e niveleve të estrogjenit shoqërohet me probleme të ndryshme të zemrës dhe trurit. Me kalimin e kohës, mund të ndodhë hipertensioni, vështirësia në vëmendje, përqendrimi dhe kujtesa, nxehje të trupit, pagjumësi dhe të ndiheni të shqetësuara.

Sa i përket sistemit të skeletit të muskujve, humbja e dendësisë së eshtrave ndodh me osteopenin dhe osteoporozën, pra kemi humbje të masës së muskujve. Mungesa e hormoneve gjithashtu përfshin rregullimin e metabolizmit të yndyrave dhe sheqernave, që me kalimin e kohës shkakton një rritje në peshë dhe një shpërndarje të ndryshme të yndyrës që është përqendruar në perimetrin e barkut.

Ilaçet për menopauzën

Në këtë periudhë ushqimi është shumë i rëndësishëm. Ju duhet të hani më shumë ushqime bimore, si fruta, perime, bishtajore, vaj ulliri. Konsumi i qumështit, produkteve të qumështit, djathërave, mishit të konservuar dhe mishit të kuq duhet zvogëluar. Së fundmi, hiqni sheqerin, miellin e rafinuar, pije të gazuara dhe të ëmbla, duke preferuar pasta me mbështjellje, bukë dhe oriz.

Ju duhet të jeni të kujdesshëm për insulinën. Konsumi i ëmbëlsirave, sheqerit dhe miellit të rafinuar dhe ushqimeve të tjera me indeks të lartë glicemie, e bëjnë më të lehtë rritjen e insulinës në gjak, hormonit të domosdoshëm për jetën dhe mundëson përdorimin e glukozës, por që, në sasi të tepërt, lehtëson proceset inflamatore dhe degjeneruese.

Për të nxehtin ka mjete klasike hormonale dhe alternative farmakologjike me origjinë bimore. Simptoma janë të pranishme tek të gjitha por bëhen më të lehta nëse jetoni në mënyrë të duhur.

Hyrja Menopauza nuk është sinonim me plakjen, por kjo është një fazë e natyrshme e jetës së tyre dhe se si çdo periudhë e jetës së një gruaje, ka aspektet e saj pozitive dhe negative, me të cilat ne duhet të mësojmë të jetojmë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat