Zbutja e ankthit: dietologët rekomandojnë 4 pije ideale

Këshilla mjekësore

Zbutja e ankthit: dietologët rekomandojnë 4 pije ideale

Më: 14 maj 2024 Në ora: 08:20
Foto ilustrim

Në një botë ku stresi dhe ankthi janë të përhapura, kërkimi për mekanizma efektivë të përballimit vazhdon. Ndërsa trajtimet tradicionale si mjekimi dhe terapia mbeten shtylla mbështetëse, kërkimet në zhvillim sugjerojnë se zgjedhjet dietike, duke përfshirë hidratimin, mund të luajnë një rol të rëndësishëm në menaxhimin e niveleve të ankthit. Cilat janë ato sipas dietologëve?

1.Çaji i kamomilit: I njohur për vetitë e tij qetësuese, çaji i kamomilit përmban apigeninë, një përbërës flavonoid i njohur për efektet e tij kundër ankthit. Wan Na Chan, M.P.H., RD, pronar i One Pot Wellness, tregon për hulumtime që tregojnë se ekstrakti i kamomilit mund të lehtësojë ankthin, të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të sigurojë lehtësim dhimbjeje. Megjithatë, ajo këshillon konsumimin e çajit të kamomilit në vend të ekstrakteve për siguri.

2.Çaji jeshil: Përtej reputacionit të tij si një eliksir shëndetësor, çaji jeshil përmban L-theanine, një aminoacid i lidhur me humor të përmirësuar dhe simptoma të reduktuara të ankthit. Ndërsa studimet sugjerojnë se suplementet L-theanine ofrojnë lehtësim të konsiderueshëm, nivelet e gjetura në çajin jeshil të zier, megjithëse më të ulëta, ende premtojnë për menaxhimin e ankthit.

3.Lëng frutash 100%: Frutat e pasura me antioksidantë janë lidhur me përmirësimin e humorit duke luftuar stresin oksidativ dhe inflamacionin. Gjetjet nga një studim gjithëpërfshirës që përfshin mbi 62,000 të rritur zbulojnë se konsumimi i rregullt i 100% lëng frutash lidhet me më pak ditë ankthi. Jeni të shqetësuar për përmbajtjen e sheqerit? Kombinoni lëng frutash me çaj pa sheqer për një qasje të ekuilibruar.

4.Uji: Shpesh i neglizhuar, por vendimtar për shëndetin e përgjithshëm, uji luan një rol jetik në rregullimin e humorit. Laura M. Ali, M.S., RDN, nënvizon rëndësinë e tij, duke cituar kërkime që e lidhin dehidratimin me rritjen e shkallës së depresionit dhe ankthit. Edhe një rënie e vogël në nivelet e hidratimit mund të shkaktojë emocione negative si zemërimi dhe tensioni.

Përveç këtyre katër pijeve që lehtësojnë ankthin, opsione të tjera për lehtësimin e stresit përfshijnë qumështin e pasur me kalcium, pijet e fermentuara si kefiri për përfitimet e tyre probiotike dhe çajin e xhenxhefilit për vetitë e tij anti-inflamatore.

Ndërsa rregullimet dietike mund të plotësojnë trajtimin e ankthit, kërkimi i udhëzimeve nga profesionistët e kujdesit shëndetësor është thelbësor për kujdesin gjithëpërfshirës. Duke përfshirë pije hidratuese dhe që mbështesin humorin në rutinat e përditshme, individët mund të gjejnë mbështetje shtesë në lundrimin e faktorëve stresues të jetës.

Ndërsa kërkimi vazhdon të eksplorojë marrëdhënien e ndërlikuar midis dietës dhe shëndetit mendor, këto gjetje nënvizojnë potencialin e disa pijeve për të kontribuar në mirëqenien e përgjithshme në ndjekje të një jete më të qetë dhe më të ekuilibruar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat