Të qenit empat ju bënë të vuani nga lodhja e veshkave, pagjumësia dhe rraskapitja emocionale

Life style

Të qenit empat ju bënë të vuani nga lodhja e veshkave, pagjumësia dhe rraskapitja emocionale

Më: 27 nëntor 2020 Në ora: 08:23
Ilustrim

Të jesh empat do të thotë të kesh një ndjeshmëri të veçantë dhe një emocionalitet të jashtëzakonshëm. Perceptimi i ndjenjave dhe gjendjeve shpirtërore të të tjerëve sikur të ishin tuajat. Ndani gjërat e bukura, vuani nga e njëjta dhimbje. Në planin afatgjatë, kjo aftësi ose “dhuratë e veçantë”, siç përcaktohet ndonjëherë ndjeshmëria, mund të ketë pasoja në shëndetin psikofizik të ndjeshmërisë. Të qenurit i ndjeshëm mund t’ju ekspozojë ndaj disa rreziqeve…

Emocionet dhe ndjenjat negative që ai përthith pashmangshmërisht kur është në kontakt me të tjerët mund të dëmtojnë qetësinë e tij të brendshme, të vjedhin energjinë e tij. Ne kemi parë se si një person empatik ndihet shumë i pakëndshëm rreth njerëzve jo-autentikë. Por mbase jo të gjithë e dinë që të qenit i ndjeshëm mund t’ju rrezikojë të vuani nga lodhja e veshkave, pagjumësia dhe rraskapitja emocionale.

Lodhja e veshkave

E njohur gjithashtu si hipoadrenia, është një mosfunksionim i gjëndrave mbiveshkore që bën që prodhimi i hormoneve të ngadalësohet. Pasojat e mosfunksionimit të tyre e bëjnë empatin të ndihet veçanërisht i lodhur. Absorbimi i gjendjes shpirtërore dhe emocioneve të të tjerëve, veçanërisht kur është negative dhe shkatërruese, e vë një person empatik në një gjendje më të madhe stresi. Kur kjo të ndodhë, gjëndrat mbiveshkore lëshojnë më shumë hormone për t’u marrë me gjendjen e pakëndshme që po përjetoni.

Në këtë pikë një person empatik mund të përjetojë pagjumësi ose në çdo rast një vështirësi të veçantë për të fjetur dhe për të pushuar siç duhet. Por stimulimi i vazhdueshëm i gjëndrave dhe prodhimi i tepërt i hormoneve që supozohet se rrisin energjinë, mund të shkaktojnë një lloj qarku të shkurtër të gjëndrave dhe kështu të marrin efektin e kundërt.

Simptomat e lodhjes së veshkave

Simptomat e lodhjes së veshkave me të cilat mund të përballet një empat janë:

Mungesë epshi

Lodhje e përhershme

Dëshira për ushqime të kripura dhe të ëmbla

Marramendje të shpeshta dhe dhimbje koke

Sindromi premenstrual i theksuar

Përkeqësimi i simptomave në lidhje me menopauzën

Ndryshime humori, temperament të shkurtër

Çekuilibrat hormonalë dhe / ose rraskapitjen

Problemet e kujtesës

Tension kronik i muskujve, presion i lartë i gjakut

Ftohjet e shpeshta

Alergji

Një empat duhet të mësojë të “mbrojë veten” nga këto rreziqe duke adoptuar një mënyrë jetese që i lejon ata të lehtësojnë stresin dhe të rimbushin bateritë në një mënyrë natyrale dhe efektive. Të kalosh shumë kohë në natyrë, të praktikosh aktivitet të rregullt fizik, të kalosh sa më shumë kohë në shoqërinë e njerëzve pozitivë dhe proaktivë, është këshilla më e mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat