Jeni kuriozë? Ja çfarë mësojnë foshnjat kur janë ende në barkun e nënës

Life style

Jeni kuriozë? Ja çfarë mësojnë foshnjat kur janë ende në barkun e nënës

Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 15:23
Ilustrim

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit mësojnë disa gjëra edhe para se të lindin, raporton “Bright Side”.

Përjetimi i shijeve

Profesor Peter Hepper nga “Universiteti i Mbretëreshës” në Belfast pyeste veten nëse mund të pëlqesh ndonjë ushqim edhe para lindjes. Ai kreu një studim ku nënat ose hëngrën, ose prenë hudhër. Rezultatet ishin mjaft interesante, pasi fëmijët e lindur nga nëna nga grupi i parë shijuan vaktet me hudhër edhe në moshën 8-9 vjeç.

E njëjta gjë vlen edhe për lëngun e karotës: foshnjave 5 dhe 6-muajshe, nënat shtatzëna që e pinë atë, u pëlqente shumë. Hepper thotë se ndoshta është mënyra se si fëmijët i njohin prindërit e tyre: ata përjetojnë të njëjtën shije si në mitër.

Dëgjimi i tingujve

Një grup shkencëtarësh nga Finlanda bënë një eksperiment ku dy grupe grash shtatzëna ose dëgjonin ninulla çdo ditë, ose nuk dëgjonin asgjë. Rezultati ishte që foshnjat nga grupi i parë reaguan ndaj këngëve ndërsa grupi tjetër i foshnjave ishte indiferent. Studiuesit arritën në përfundimin se i pari duhet të ketë mësuar ninullat gjatë qëndrimin në barkun e nënës.

Njohja e fjalës

Athena Vouloumanos, një psikologe nga “Universiteti i Neë York-ut”, krahasoi reagimet e foshnjave të porsalindura ndaj të folurit dhe tingujve njerëzorë dhe zbuloi se foshnjat reagojnë ndaj të folurit. Ato reagojnë edhe më shumë kur dëgjojnë gjuhën e tyre amtare.

Hulumtimi ndihmoi në vërtetimin e një koncepti të rëndësishëm: mjedisi i mirë akustik është një domosdoshmëri për foshnjat që nuk kanë lindur ende dhe për fëmijët e lindur para kohe, pasi ata mund të kenë çrregullime të të folurit nëse nuk dëgjojnë mjaftueshëm komunikim midis njerëzve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat