Të jesh në një marrëdhënie na bën të acaruar

Life style

Të jesh në një marrëdhënie na bën të acaruar

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 18:13
Foto Ilustrim

Tre nga katër amerikanë në një marrëdhënie (79 përqind) po mbajnë një peshë “dashurie”, sipas hulumtimeve të reja.

Një studim i rreth 2,000 njerëzve në marrëdhënie zbuloi se mesatarja e të anketuarve kishte fituar 36 kilogramë që kur filluan të takonin partnerin e tyre të tanishëm – 17 kilogramë prej të cilëve u fituan vetëm në vitin e parë.

Burrat kishin shumë më shumë gjasa të raportonin një fitim në peshë gjatë vitit të parë të një marrëdhënieje sesa femrat (69 përqind dhe 45 përqind respektivisht).

Hulumtimi, i kryer nga OnePoll në emër të Jenny Craig, zbuloi se ky fenomeni “peshë dashurie” është kryesisht për shkak të rritjes së ngrënies kur fillon një marrëdhënie e re (42 përqind).

Individët e moshës 18-24 vjeç arritën fazën e rehatshme të marrëdhënieve të tyre më të shpejtë në pak më shumë se dhjetë muaj.

Ndërsa ata të moshës 45-54 vjeç morën më shumë për të arritur këtë fazë, duke shënuar gati një vit e gjysmë para se të ndiheshin rehat.

Në fakt, 52 për qind e të anketuarve thonë se aktualisht ushtrojnë me partnerin e tyre, 60 për qind aktualisht hanë shëndetshëm me partnerin e tyre dhe disa madje bëjnë i të dyja (40 për qind).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat