10 gabimet që bëni kur karikoni telefonin

Life style

10 gabimet që bëni kur karikoni telefonin

Më: 15 janar 2021 Në ora: 16:28
Foto Ilustrim

Ju nuk e keni bërë me vetëdije, por mënyra se si karikoni telefonin tuaj mund të jetë e gabuar. E një gjë e tillë ndikon menjëherë në jetëgjatësinë e baterisë së telefonit. Prandaj këtu do të gjeni 10 gabimet që mund të keni bërë gjatë karikimit të telefonit, e që duhet të ndaloni së bëri ato:

1. Nuk e hiqni mbajtësen e telefonit kur është në karikim.

2. Karikoni telefonin nga laptopi juaj.

3. Ju përdorni aplikacione të panjohura të baterisë që e vënë baterinë nën tendosje.

4. E lini telefonin që të karikohet gjatë gjithë natës.

5. E lini fishën e karikusit gjithmonë në prizë.

6. E lini baterinë që të bie në 0%.

7. E karikoni telefonin edhe kur bateria është mbi 20%.

8. Përdorni telefonin gjatë kohës që e keni në karikim.

9. Përdorni karikues të lirë dhe jo të mirë.

10. E karikoni deri 100%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat