Pse duhet të përqafojmë pemët?/ Këto janë përfitimet sipas studiuesve

Life style

Pse duhet të përqafojmë pemët?/ Këto janë përfitimet sipas studiuesve

Më: 21 janar 2021 Në ora: 14:30
Ilustrim

Fatkeqësisht, për shkak të distancës shoqërore dhe masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ne nuk mund të vazhdojmë me normalitetin.. Edhe nëse mund të takojmë njerëzit më të dashur për ne, kontakti fizik duhet të shmanget për të shmangur rritjen e infeksioneve dhe e gjithë kjo duhet të respektohet për sigurinë e tyre por edhe tonën.

Por si mund ta lehtësojmë këtë ndjenjë shkëputjeje dhe këtë mungesë të kontaktit fizik? Epo, një praktikë e tillë e lashtë mund të jetë shumë e dobishme dhe konsiston në përqafimin e pemëve. Por pse duhet të përqafojmë pemët? Brenda këtij artikulli ne do t’i përgjigjemi kësaj dhe pyetjeve të tjera. efektet e dobishme

Disa studime gjatë viteve kanë konfirmuar se qëndrimi në natyrë na lejon të marrim përfitime të mëdha. Ndër këto, ulja e stresit . Kalimi i kohës vetëm në natyrë bën që presioni i gjakut të bjerë për individët me presion të lartë të gjakut. Për më tepër, kjo praktikë zvogëlon efektet e sëmundjeve për shkak të një jetese të vrullshme.

A funksionon përqafimi i një peme nëse na mungojnë të dashurit tanë?

Për më tepër, përqafimi i një peme duket se ka efekte edhe më të dobishme. Në fakt, kontakti njerëzor është një nga nevojat kryesore për ne qeniet njerëzore. Në këtë periudhë historike në të cilën fatkeqësisht shumë prej nesh janë privuar nga ajo, pemët mund të vijnë në ndihmë tonë. Ata jo vetëm që “zëvendësojnë” momentalisht të dashurit tanë, por gjithashtu japin përfitime të tjera. Gjesti i thjeshtë i përqafimit të një peme zvogëlon ankthin , përmirëson pulsin dhe gjithashtu rrit nivelet e oksitocinës. Rezulton në një rritje të serotoninës, hormoni i famshëm i lumturisë.

Brenda mjekësisë japoneze, për më tepër, pretendohet se është e mundur të ndjehet energjia e pemës, e cila, duke qenë një qenie e gjallë, jep lumturi dhe ndihmon në shërimin e mendjes dhe trupit.Kjo praktikë është shumë e ngjashme me një lloj meditimi. Në fakt, duke përqafuar një pemë, terpenet mund të absorbohen . Duke stimuluar kështu prodhimin e neurotransmetuesve të shëndetshëm. Ju duhet ta dini që, në fakt, ekziston një disiplinë e vërtetë terapeutike, silvoterapia.

Sipas kësaj disipline, do të ishte e nevojshme të përqafohej pema e zgjedhur për 15 minuta për të korrur përfitimet. Jo më stres, duke ndjerë një ndjenjë kënaqësie të barabartë me atë të përqafimit njerëzor. Dhe këtu është arsyeja pse duhet të përqafoni një pemë nëse keni nevojë për dashuri. Derisa të jetë e mundur të ktheheni duke përqafuar të dashurit tuaj, ju mund ta kompensoni këtë mungesë falë pemëve dhe nëse nuk funksionon, të paktën mund të shijoni përfitimet e ajrit të pastër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat