Pse shumica e njerëzve aziatikë nuk kanë nevojë të përdorin deodorant?

Life style

Pse shumica e njerëzve aziatikë nuk kanë nevojë të përdorin deodorant?

Më: 21 janar 2021 Në ora: 14:34
Ilustrim

Njerëzit aziatikë në përgjithësi nuk kanë gjak Rh-negativ dhe spitalet nuk e ruajnë atë për transfuzione.

Udhëtarët e huaj që kanë rezus negativ të gjakut janë në telashe të mëdha nëse u duhet të kenë transfuzion gjaku. Ka kaq shumë mënyra në të cilat aziatikët janë të ndryshëm nga racat e tjera, dhe njëra prej tyre është se ata zakonisht nuk kanë nevojë të përdorin deodorant për të hequr qafe erën e djersës.

Ne e dimë që nuk duhet të jemi ziliqarë, por nuk mund të mos jemi xhelozë për njerëzit aziatikë, të cilët, sipas studimeve të ndryshme, nuk shqetësohen duke përdorur deodorant për sqetullat e tyre. Dhe kjo nuk është për shkak se ata nuk kujdesen për erën e trupit të tyre, por përkundrazi, është për shkak të gjendjes së tyre të veçantë dhe ne do të dëshironim që ju të mësoni më shumë së bashku me ne.

Gjithçka ka të bëjë me gjenin “erë”.

Askush nuk lind me erë djerse pasi trupi ynë në të vërtetë prodhon djersë pa erë që pushtohet nga bakteret më vonë, dhe nga këtu vjen aroma. Por një studim i fundit nga Universiteti i Bristol ka zbuluar faktin se nëse sqetullat tuaja mbajnë apo jo varet nga një gjen i veçantë i quajtur ABCC11.

Fillimisht, shkencëtarët menduan se ky gjen ishte përgjegjës vetëm për qëndrueshmërinë e dyllit të veshit, duke e bërë atë të thatë ose të lagësht. Në fakt, u zbulua se 80% deri 95% e njerëzve të Azisë Lindore kanë dyllë veshi të thatë, ndërsa afrikanët dhe evropianët të lagur. Dhe çuditërisht, qëndrueshmëria e dyllit të veshit lidhet me erën e sqetullave.

Siç rezulton, njerëzit aziatikë kanë një gjendje të veçantë gjenetike, e cila është mungesa e gjenit, ABCC11. Kjo e bën dyllin e veshit të tyre të thatë, sepse i mungon substanca që ushqen bakteret. E njëjta gjë ndodh me djersën e tyre: nuk ka erë sepse bakteret qëndrojnë të “uritur” pasi trupat e aziatikëve nuk prodhojnë këtë substancë për ushqimin e tyre. Njerëzit evropianë dhe afrikanë nuk janë aq me fat pasi më pak se 3% e tyre nuk e kanë këtë gjen ndërsa pjesa tjetër e kanë atë, e cila është arsyeja pse bakteret e sqetullave të tyre kanë një ambient për të lulëzuar, pra, duke prodhuar një erë. Disa njerëz ende përdorin deodorant kur nuk kanë nevojë. Çuditërisht, shumica dërrmuese e grave vazhdojnë të përdorin deodorant, edhe nëse nuk e kanë këtë “gjen”. Shkencëtarët gjenetikë sugjerojnë që presioni nga shoqëria është arsyeja pse disa prej nesh vazhdojnë të ndjekin rutina të ndryshme të panevojshme higjienike thjesht sepse “të gjithë të tjerët po e bëjnë atë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat