Kuptova që jam më e fortë nga sa mendoja …

Life style

Kuptova që jam më e fortë nga sa mendoja …

Më: 22 janar 2021 Në ora: 20:13
Foto ilustrim

E kuptova që isha më e fortë nga sa mendoja, kërkova horizonte të reja, luftova, dashurova, jetova. Herë pas here unë humba, vetëm për të gjetur veten dhe për të marrë përsëri dorën time. Kam mësuar se nuk mund t’i mbajmë ata që nuk duan të qëndrojnë pranë nesh, duhet ta lëmë dikë të shkojë, duhet të kemi guximin të mbyllim dyert dhe të shohim përpara, edhe nëse na dhemb.

Ne duhet të kemi forcën për të kthyer faqen sepse jo të gjithë mund të jenë pjesë e udhëtimit tonë. Këtë vit ai më mësoi se nuk duhet të dorëzohesh kurrë, sepse pa marrë parasysh se sa larg është vija e finishit, e rëndësishme është të vazhdosh garën. Duhet të jeni të jashtëzakonshëm, të guximshëm, ëndërrimtar.

Kam mësuar të kërcej në shi, të kërcej në erë, të zhytem në emocione, të bie në këmbë si macet, të shpresoj për të pamundurën. Dëgjova detin. Eca nën yje. I vesha muret e dhomës me ëndrra. Mbusha sytë me diell. Vendosa disa presje dhe shumë periudha. Kam pritur, ëndërruar, shpresuar. Kam zbuluar dhe rizbuluar veten. Dhe u përpoqa shumë të bëhesha një person më i mirë. Nuk më pëlqen të bëj listat e rezolucioneve të vitit të ri, preferoj të jetoj çdo ditë, një hap në një, të ëndërroj vazhdimisht.

Unë di një gjë. Do të vazhdoj të vendos zemrën time në gjithçka që bëj, do të prekem nga detajet e vogla, do t’i jap rëndësi gjesteve të vogla, do të ndërtoj kështjella në ajër, duke ndjekur yje që gjuajnë me sytë plot çudi. Dhe nuk ka rëndësi nëse nuk jam perfekte, nëse bëj gabime, nëse ha shumë ëmbëlsira, nëse dal e çrregullt, nëse shëtis nëpër shtëpi me pizhama, nëse kam rrathë të errët poshtë syve, për shkak të një nate tjetër pa gjumë.

Unë do të jem vetvetja, me të gjitha gabimet, pasiguritë dhe ëndrrat e mia. Do të mësoj diçka më shumë për lëkurën time. Uroj të jeni gjithnjë të guximshëm dhe plot dashuri, të vazhdoni të buzëqeshni dhe të mbushni sirtarët me ëndrra. Ju uroj që gjithmonë të zgjidhni me zemër dhe të mos humbni kurrë aftësinë për t’u mahnitur. Përqafoni dhe lejoni të përqafoheni. Dhe nëse bie, çohu. Çdo ditë mund të jetë një fillim i ri, ju vendosni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat