A ha qeni juaj shumë shpejt?

Life style

A ha qeni juaj shumë shpejt?

Më: 26 janar 2021 Në ora: 16:07
Foto ilustrim

Qentë që hanë shumë shpejt rrezikojnë të mbyten, të kenë probleme me stomakun dhe fryrje.

Ndërsa disa qen përtypin me kujdes dhe shijojnë çdo kafshatë ushqimi, të tjerët e hanë atë aq shpejt sa duhet të pyesni veten nëse i kishit vendosur diçka apo jo. Fatkeqësisht, kjo shprehi mund të jetë e rrezikshme.

Disa nga këto rreziqe janë të dukshme. Ashtu si ne, qentë mund të mbyten nëse hanë shumë shpejt, ose i shkaktojnë vetes të vjella dhe dhimbje stomaku.

Image

Por me qentë, ngrënia e shpejtë e ushqimit gjithashtu rrit rrezikun e një gjendje të rëndë mjekësore të quajtur fryrje. Ky është një problem që shfaqet papritur kur barku zgjerohet nga marrja e ushqimit. Stomaku i zmadhuar mund të shtrembërohet dhe të kërkojë shtrim në spital dhe operacione.

Nuk ka kohë më të mirë se vakti tjetër për të filluar ngadalësimin e zakoneve të ngrënies së këlyshit tuaj.

Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, kështu që do të jeni në gjendje të gjeni një që funksionon me qenin tuaj – ose t’i kombinoni ato.

Vendosni një top tenisi në enën e ushqimit

Një qen i motivuar nga ushqimi është zakonisht shumë i zënë duke u përqendruar në darkën e tij për të menduar edhe për topin. Por për shkak se ai duhet të hajë rreth topit, kjo e ngadalëson ngrënien e tij.

Ushqeni me dorë këlyshin tuaj

Në këtë mënyrë, ju kontrolloni shpejtësinë e ngrënies. Kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të shtuar disa trajnime në kohën e ushqimit, duke përdorur ushqimin si një shpërblim për sjelljet e thjeshta. Me kalimin e kohës, ushqimi me dorë zakonisht rezulton në një qen që ha më ngadalë kur ushqehet nga tasi i tij.

Ngrijeni ushqimin e qenit tuaj

Kjo gjithashtu do t’ju ndihmojë të mbani këlyshin tuaj të hidratuar! Ju mund ta ngrini ushqimin e tij në lloje të caktuara të tasit për ta bërë më të lehtë.

Përdorni një tas ushqyes të ngadaltë

Këto tasa paraqesin brazda dhe forma të ndryshme që përhapin ushqimin dhe parandalojnë që qeni juaj të marrë kafshime masive. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat