3 zakone bllokojnë lumturinë, ndryshojini ato - gjithçka do të funksionojë për ju!

Life style

3 zakone bllokojnë lumturinë, ndryshojini ato - gjithçka do të funksionojë për ju!

Më: 26 janar 2021 Në ora: 21:02
Ilustrim

A keni ëndërruar për një jetë më të mirë, por i shtyni të gjithë hapat e rëndësishëm për nesër? Kështu që vitet kalojnë pranë jush, asgjë nuk ndryshon, dhe ju jeni gjithnjë e më të pakënaqur çdo ditë. Nëse ju duket se diçka ju pengon, dhe po bëni më të mirën tuaj, mund të gaboni… Sipas mediave, psikologia Amanda Crowell gjithashtu shpjegoi se cilat zakone qëndrojnë në rrugën e lumturisë dhe suksesit.

"E vërteta që shumë nuk duan të përballen është se ata janë fajtorë për dështimin e tyre. Dhe jo për shkak të mungesës së talentit ose përpjekjes, por për shkak të kufizimeve që ata i vendosin vetes”, shpjegon Amanda.

Këto 3 bllokime mendore zakonisht na largojnë nga suksesi:

1. Thjesht nuk mendoj se mund ta bëj këtë

Është vërtetuar se vizualizimi i suksesit ndihmon për të arritur suksesin - dhe anasjelltas. Nëse besoni se nuk mund ta bëni këtë, ka shumë më shumë të ngjarë që as ta arrini.

Besimi se nuk mund të bësh diçka shpesh përfshin supozime të pasakta ose skenarë kufizues që ekzistojnë vetëm në kokën tënde. Crowell shpjegon se nga ekzistenca e frikës te të gjithë ne që na pengon të provojmë gjëra të reja.

"Në thelb, gjithçka është e mundur, vetëm kur guxojmë të provojmë. Doza e frikës është plotësisht normale ", thotë ajo.

2. Unë nuk jam mjaft i mirë për këtë

"Kur fillova biznesin tim si sipërmarrëse, lindën dyshime të tmerrshme dhe isha e bindur që nuk mund ta arrija atë, por vitet treguan se isha gabuar plotësisht," tha një nga pacientët e saj.

Amanda shpjegon se kjo pengesë është shumë e lehtë për t’u kapërcyer. Thjesht duhet të flisni me njerëz që kanë kaluar një situatë të ngjashme. Ju do të kuptoni se të gjithë dyshuan në vetvete, në një masë më të madhe ose më të vogël kur vendosen në rrugën e suksesit.

Kur të kuptoni se nuk jeni vetëm dhe se të tjerët kanë pasur bllokime të ngjashme mendore, do të jetë më e lehtë për ju të guxoni të vazhdoni përpara.

3. Kjo pritet nga unë

Kam punuar me shumë njerëz që ndoqën ëndrrat e të tjerëve, jetuan historinë e dikujt tjetër, duke u përpjekur të arrija gjërat që priteshin prej tyre, në krahasim me atë që ata vërtet donin.

Zgjidhja është të jesh plotësisht i sinqertë me veten tënde dhe të pranosh sinqerisht vetes atë që dëshiron vërtet. Jeta juaj është gjëja juaj, andaj bëni atë që ju përshtatet, jo atë që të tjerët presin nga ju dhe ju kanë bindur se duhet ta bëni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat