Këto janë gjësendet shtëpiake, për të cilat nuk e keni ditur se kanë afat skadimi

Life style

Këto janë gjësendet shtëpiake, për të cilat nuk e keni ditur se kanë afat skadimi

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 15:52
Foto ilustrim

Gjithmonë na u kujtohet të shikojmë datën e skadimit të qumështit, dhe dimë se sa gjatë duhet t’i mbajmë produktet e bukurisë

Por, fatkeqësisht nuk i kushtojmë vëmendje gjërave në shtëpinë tonë të cilat qëndrojnë me ne më shumë se ç’duhet.

Prandaj,  këshilloheni të filloni të keni më shumë kujdes për disa gjëra tjera që gjenden në shtëpinë tuaj, e jo vetëm për gjërat që gjenden në frigorifer.

Jastëkët: 2 deri 3 vite

Përgjatë kohës, jastëkët e çfarëdo lloji fillojnë të bëhen shtëpi e shumë paraziteve dhe mund t’ju shkaktojnë dhimbje në qafë si pasojë e humbjes së pashmangshme të formës.

Sandalet: Gjashtë muaj

Sandalet janë ambienti i përsosur për shpërndarjen e infeksioneve kërpudhore. Prandaj, ato duhet të lahen sa më shpesh që është e mundur.

Sfungjeri: Dy javë

Sfungjerët e tualetit pas pak ditëve fillojnë të mbledhin baktere dhe mikrobe të ndryshme. Nëse dëshironi të parandaloni një gjë të tillë, preferohet ta pastroni sfungjerin me ujë të vluar.

Peshqirët: 1 deri në 3 vite

Peshqirët e lagur janë ambienti i përsosur për rritjen e baktereve dhe, fatkeqësisht, as pastrimi i shpeshtë nuk është zgjidhje për këtë problem.

Furça e dhëmbëve: Tre muaj

Normalisht furçat e dhëmbëve duhet të ndërrohen kur fillojnë ta humbin formën. Por, furçë të re duhet të blini edhe kur keni qenë me grip, pasi që rrezikoni të sëmureni prapë.

Furça e flokëve: Një vit

Furçat e flokëve (krehërit) duhet të pastrohen të paktën një herë në javë dhe të ndërrohen një herë në vit.

Sutjenat: 1 deri 2 vite

Posa të fillojnë ta humbin formën jelekët, ta humbin elasticitetin, të mos jenë komode si dikur, ndjehuni të lira t’i hidhni në bërllok.

Këpucët e vrapimit: Një vit

Pasi t’i keni vrapuar 300-400 kilometra me të njëjtat këpucë, ato fillojnë ta humbin elasticitetin dhe komoditetin – që do të thotë më shumë stres në nyejt tuaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat