Ikigai – sekreti japonez për një jetë të gjatë dhe të lumtur

Life style

Ikigai – sekreti japonez për një jetë të gjatë dhe të lumtur

Më: 15 shkurt 2021 Në ora: 18:36
Foto ilustrim

Në Japoni, miliona njerëz kanë ikigai, prandaj ata kërcejnë nga shtrati çdo mëngjes. Pse zgjohesh në mëngjes? Ishulli japonez i Okinavas, nga i cili rrjedh koncepti i ikigai, është vendi me përqindjen më të madhe të mbi 100-vjeçarëve në botë.

A mundet që koncepti i ikigai të jetë një nga arsyet për këtë jetëgjatësi? Ikigai shpesh përfaqësohet si kryqëzim i katër elementëve themelorë:

– Çfarë doni (pasioni juaj)

– Çfarë i duhet botës (fati juaj)

– Për çfarë jeni të mirë (thirrja juaj)

– Diçka për të cilën mund të merrni para (profesioni tuaj)

Kur gjeni një aktivitet për veten tuaj që mund të regjistroheni në mënyrë të sigurt në të katër kategoritë, do të gjeni ikigain tuaj, duke e mbushur jetën tuaj me lumturi, një ndjenjë përmbushjeje, dhe duke e bërë atë shumë më të gjatë. Si të merrni ikigai-n tuaj? Së pari, bëjini vetes këto katër pyetje:

1. Çfarë më pëlqen?

2. Në çfarë jam vërtet i mirë?

3. Për çfarë mund të fitoj para tani – ose për çfarë mund ta bëj nëse thjesht doja dhe bëja ca përpjekje?

4. Çfarë kërkon bota nga unë?

Në librin e tyre, Hector Garcia dhe Francis Miralles rendisin dhjetë rregulla që mund të ndihmojnë këdo që të gjejë ikigain e vet.  Këto janë rregullat:

1. Jini aktivë, mos hiqni dorë nga gjërat që doni të bëni.

2. Braktisni urgjencën, filloni të jetoni më ngadalë dhe në një mënyrë të matur.

3. Mos hani me tepri: Hani aq sa të ndiheni 80% të ngopur.

4. Rrethohuni me miq të mirë.

5. Qëndroni në formë me ushtrime të lehta, të përditshme.

6. Buzëqeshini njerëzve përreth jush dhe vlerësojini ata për ata që janë.

7. Rilidhuni me natyrën.

8. Jini mirënjohës botës dhe fatit për gjithçka që na e bën ditën më të ndritshme dhe na bën të ndihemi të gjallë.

9. Jetoni në të tashmen, jo në të kaluarën ose në të ardhmen.

10. Ndiqni ikigai-n tuaj.

Ikigai juaj mund të zbulojë se çfarë ju pëlqen vërtet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat