5 problemet me lëkurën e fytyrës që tregojnë se diçka nuk po shkon mirë me organizmin tonë

Life style

5 problemet me lëkurën e fytyrës që tregojnë se diçka nuk po shkon mirë me organizmin tonë

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 09:38
Foto Ilustrim

5 zona në fytyrën tuaj shfaqin të gjitha problemet që mund të keni me organzimin.

Balli dhe vetullat

Skuqjet në ballë ose mbi vetullat ka shumë të ngjarë të tregojnë çështje të caktuara gastrointestinale. Një urë midis vetullave është “përgjegjëse” për punën e mëlçisë.

Mundohuni të korrigjoni situatën duke eliminuar ushqime të yndyrshme dhe të skuqura nga dieta juaj dhe zvogëloni konsumin e alkoolit.

Hundë

Pucrat në hundë lënë të kuptohet se kemi probleme me çështjet e sistemit kardiovaskular, arsyeja kryesore për të cilën është stresi.

Mundohuni të mbani një mënyrë jetese aktive, të relaksoheni më shpesh dhe të ndiqni një orar gjumi.

Faqet dhe mollëza

Mollëzat dhe pjesa e sipërme e faqeve pasqyrojnë shëndetin e mushkërive dhe bronkeve tona. Puçrat që shfaqen në këtë pjesë mund të tregojnë probleme me sistemin e frymëmarrjes. Alergjitë mund të jenë gjithashtu një arsye për këtë.

Buzët

Problemet dermatologjike rreth gojës mund të na japin një sinjal në lidhje me çështjet e tretjes, duke rezultuar në tretje dhe spazmë të zorrëve.

Mundohuni të shmangni plotësisht ushqimin e shpejtë. Përfshini në dietën tuaj sa më shumë ushqime të pasura me fibra, siç janë perimet.

Mjekër

Skuqjet në këtë zonë zakonisht tërheqin vëmendjen tonë në sistemin riprodhues. Një shkak tjetër për këtë mund të jenë problemet e ekuilibrit hormonal dhe një fazë e caktuar e ciklit menstrual.

Nëse puçrra në mjekër shfaqet vetëm një herë, nuk keni pse të shqetësoheni. Një skuqje e përhershme në mjekër ju paralajmëron se duhet të vizitoheni tek një mjek. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat