Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

Life style

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 14:23
Ilustrim

Në përgjithësi, njerëzit përpiqen për shoqëri dhe dashuri në jetën e tyre. Për shembull, në vitin 2020, 64% e  grave në mbarë botën bashkëjetonin ose ishin të martuara, por sa prej tyre dinë se si ndikon dashuria në to? Pasi të bini në dashuri me një person, gjithçka, nga gjendja shpirtërore deri te qëllimet tuaja të jetës, mund të lidhen me partnerin tuaj.

Truri juaj prodhon dopamine.

Kur mendoni për të dashurin tuaj, trupi juaj prodhon një hormon që është përgjegjës për ndjenjën e lumturisë ( dopaminë ). Ju mund të ndjeni të njëjtën shtysë kur bëni diçka që ju pëlqen si të hani ushqim të shijshëm ose të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar.

Dashuria ul presionin tonë të gjakut.

Statistikat thonë se pothuajse çdo i rritur tjetër në SHBA vuan nga presioni i lartë i gjakut, kështu që ky është një lajm më i mirë për ata që kanë ‘për fat të mirë’ – marrëdhëniet mund të ndihmojnë në  uljen e presionit të gjakut. Diçka aq e thjeshtë sa një bisedë e shpejtë përpara nisjes për në punë ose darkës së bashku bën një ndryshim të madh. Por kini kujdes, kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur plotësisht problemin tuaj.

Toleranca juaj ndaj dhimbjes mund të rritet.

Shkencëtarët kanë zbuluar se kur jemi duke parë në njeri të rëndësishëm për ne , truri ynë shkakton një mekanizëm që zvogëlon ndjenjën e dhimbjes.

Shëndeti juaj fizik ka të ngjarë të përmirësohet.

Ka kaq shumë mënyra që shëndeti juaj fizik mund të reagojë pozitivisht në gjetjen e shokut tuaj të shpirtit, saqë studiuesit ende po na ndriçojnë me zbulime të reja – dhe disa nga këto gjëra janë provuar tashmë.

Mund të forcojë kockat tuaja.

Një  studim tregoi se burrat që janë në një marrëdhënie kanë kocka më të forta. Ky fakt i la shkencëtarët të pyesnin nëse është një reagim natyral, apo nëse është thjesht fakti që burrat në marrëdhënie kujdesen më mirë për shëndetin e tyre dhe kanë një dietë më të mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat