A i pastrojnë vërtet kockat dentare dhëmbët e kafshëve tuaja?

Life style

A i pastrojnë vërtet kockat dentare dhëmbët e kafshëve tuaja?

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 13:58
Foto ilustrim

A keni provuar ndonjëherë të lani dhëmbët e kafshës tuaj? Nëse qeni ose macja juaj nuk kanë durim, është më lehtë të thuhet sesa të bëhet.

Por sipas Shoqatës Amerikane të Mjekësisë Veterinare, “Shëndeti i dhëmbëve është një pjesë shumë e rëndësishme e shëndetit të përgjithshëm të një kafshe shtëpiake dhe problemet e dhëmbëve mund të shkaktojnë probleme të tjera shëndetësore”.

Më tej, “Sëmundja periodontale është gjendja më e zakonshme e dhëmbëve në qen dhe mace – në kohën kur një kafshë shtëpiake është tre vjeç, ai ose ajo ka shumë të ngjarë të ketë disa prova të hershme të sëmundjes periodontale, të cilat do të përkeqësohen ndërsa kafsha shtëpiake plaket nëse masat parandaluese nuk janë marrë”. Me fjalë të tjera – mbajtja e dhëmbëve të kafshës suaj të pastër mund të jetë e vështirë, por është e nevojshme.

Një mënyrë më e lehtë për të pastruar dhëmbët e kafshëve

Nëse kafsha juaj nuk do ta tolerojë rregullisht furçën e dhëmbëve, mund të jetë koha të prezantoni një zgjidhje më të thjeshtë. Kockat dentare janë kryesore për të investuar. Nëse produkti që i jepni shoqëruesit tuaj përmban sheqer ose mbushës të lirë, do të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Në vend të kësaj, shikoni për një përtypje dentare ose kockë të bërë me përbërës të njohur për të mbështetur higjienën e dhëmbëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat