Shkencëtarët zbulojnë faktorët që nxisin njerëzit të tradhtojnë

Life style

Shkencëtarët zbulojnë faktorët që nxisin njerëzit të tradhtojnë

Më: 2 mars 2021 Në ora: 09:58
Ilustrim

Çfarë e bën një person të sillet në këtë mënyrë? Kush duhet fajësuar? Shpesh bëjmë këto pyetje kur dëgjojmë për një tjetër tradhti.
Ju sjellim pikëpamjet e psikologëve dhe rezultatet e eksperimenteve shkencore që flasin për rrethanat që rrisin rrezikun e pabesisë.

Lexoni artikullin dhe mund të keni më pak pyetje në lidhje me këtë temë.

Çfarë nxit njerëzit të tradhtojnë?

6. Mungesa e intimitetit emocional;

Pamundësia për të pasur biseda zemre me një partner dhe mungesa e mbështetjes shtyjnë të dy gratë dhe burrat të mashtrojnë.

Situata bëhet më e vështirë, sepse burrave nuk u pëlqen të tregojnë ndjenjat e tyre dhe gratë mund të humbasin faktin se ata kanë nevoja të ndryshme.

5. Ndikimi i përvojës dhe shoqërisë;

Nëse një person tashmë ka pasur përvojë me tradhti gjatë marrëdhënies së tyre të mëparshme, ekziston një probabilitet i madh që ata do të veprojnë njësoj me një partner të ri.

4. Marrëdhënia intime e mërzitshme;

Mungesa e emocioneve të reja të ndezura në jetën seksuale është arsyeja pse 70% e meshkujve dhe 49% e femrave vendosin të tradhtojnë.

3. Interes i tepërt në rrjetet sociale;

Në çiftet ku njëri nga partnerët i kushton shumë kohë Facebook-ut ose rrjeteve të tjera sociale, rreziku i tradhëtisë rritet.

2. Punë dhe udhëtime biznesi;

Sipas një prej sondazheve në këtë temë, më shumë se 1/3 e njerëzve që tradhëtojnë janë biznesmenë që tradhtuan gratë e tyre gjatë udhëtimeve të punhës. Dhe 13% e grave kanë pasur një tradhti në punë.

Mundësia e mashtrimit në punë rritet gjatë viteve 6-9 të martesës: këto vite janë më të brishta dhe në përgjithësi kërkojnë shumë përpjekje.

1. Mungesa e oksitocinës;

Oksitocina, e quajtur edhe hormon përqafimi (rritet kur përqafojmë dhe puthim), luan një rol të rëndësishëm në krijimin dhe mbajtjen e besimit në një marrëdhënie. Shkencëtarët mendojnë se mungesa e këtij hormoni mund të bëhet një shkas kur vjen puna te tradhëtia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat