Gjërat që duhet t’i bëni herët në mëngjes, për të qenë të suksesshëm…

Life style

Gjërat që duhet t’i bëni herët në mëngjes, për të qenë të suksesshëm…

Më: 3 mars 2021 Në ora: 14:27
Foto ilustrim

Duhet të azhurnoni rutinën tuaj të mëngjesit për sukses? Ju keni ardhur në vendin e duhur! Ka mjaft postime, video dhe libra se si duhet të duket një rutinë në mëngjes. Pse e imja do të ishte ndryshe?

E gjitha ka të bëjë me dashurinë për veten dhe njerëzit përreth. Kjo është ajo që e bën rutinën time të mëngjesit pak më ndryshe. Plus, kam disa surpriza për ju, rutina që nuk i keni parë më parë.

Zgjohem në 2:30 të mëngjesit për 5 ditë të javës. Nëse kjo është shumë tronditëse, unë sugjeroj që të kaloni te postimi tjetër për t’iu shpjeguar pse zgjohem kaq herët. Alarmi i të fejuarit tim bie në 2:30 dhe askush nga ne nuk është i lumtur për këtë, por të dy ngrihemi. Ne zgjoheshim në 4:30 të mëngjesit dhe më beso, unë isha e pakënaqur për këtë. Tani unë ëndërroj të kthehem në atë orar. Oh mirë, është një zgjedhje personale dhe unë i përmbahem atij 5 muajt e fundit.

Trupi im ka nevojë për gjumë të fortë 6-7 orë, kështu që rutina ime e mëngjesit fillon në mbrëmje. Zakonisht shkoj të fle rreth orës 20:00. Nuk ndodh gjithmonë, por përpiqem të qëndroj në të njëjtën orë çdo ditë. Kjo e ndihmon trupin tim që të përshtatet më lehtë me stilin e ri të jetës.

Për këtë më poshtë janë 7 gjërat që bëj çdo ditë para orës 7 të mëngjesit. Unë i quaj ato 7 praktikat.

Uji – Praktika e fillimit të shëndetshëm

Pirja e ujit nuk është gjëja ime. Unë mundohem të pi disa gota gjatë ditës. Por gota ime e mëngjesit me ujë të ngrohtë është gjithmonë e pranishme. Më mban të hidratuar, zgjon sistemin tim të tretjes dhe ndihmon metabolizmin tim.

5 minuta dashuri – Praktika e dashurisë

Siç thashë, i fejuari im zgjohet për punë në 2:30 të mëngjesit. Unë zgjohem me të për një arsye të thjeshtë – dua të kaloj 5 minutat e para të ditës me të (si dhe 5 minutat e fundit të ditës). Unë përgatis një filxhan kafe dhe mëngjes për të ndërsa ai është në banjë. Puna e tij është shumë stresuese dhe ai bën shumë sakrifica, kështu që unë mund të ndjek ëndrrën time për të punuar nga shtëpia. Prandaj, besoj se të kalosh pak kohë me të para se të shkojë në punë është më e pakta që mund të bëj.

Mëngjesi – Praktika e ndërgjegjësimit

Sapo partneri im të shkojë në punë, unë jam vetëm dhe kam zgjedhjen ose të kthehem të fle ose të rri zgjuar dhe të bëj diçka me kohën time. Zakonisht zgjedh të dytën. Kohët e fundit, përpiqem të ha mëngjesin tim me vëmendje. Ndërgjegjësimi gjatë ngrënies do të thotë të mos shoh TV ose të kontrolloj telefonin.

Sudoku – Praktika e zgjimit të trurit

Po, unë jam e vetëdijshme që ne e konsiderojmë Sudoku-n si një lojë. Unë gjithashtu pajtohem se ndoshta nuk është gjëja më e mirë për të bërë në mëngjes. Por Sudoku përmirëson kujtesën dhe ndihmon në zhvillimin e të menduarit logjik. Stimulon trurin dhe zvogëlon shanset e shfaqjes së sëmundjes Alzheimer. Sudoku rrit fuqinë e përqendrimit dhe ju ndihmon të mësoni gjërat shpejt.

Ditari – Praktika e reflektimit

Unë kam dy mënyra për të mbajtur ditar dhe zgjedh vetëm një çdo mëngjes.

Së pari – ditar i thjeshtë, faqet e trurit ose faqet e mëngjesit, sido që dëshironi ta quani. Do të thotë të shkruash gjithçka që më shkon në mendje. Filloj me shprehjen e asaj që ndjej në mëngjes dhe vazhdimin e mendimeve pse ndihem kështu dhe nëse kjo është diçka që dua ta ndryshoj apo jo.

Mënyra e dytë e ditarit – Mirënjohja. Duhet ta pranoj që kjo është mënyra ime e preferuar e ditarit. Unë kam shkruar kaq shumë herë për mirënjohjen dhe do të vazhdoj të shkruaj sepse shprehja e mirënjohjes për atë që kam dhe kush jam, ka ndryshuar jetën time. Dhe me “ndryshim” dua të them një ndryshim të madh, masiv. Mirënjohja më shpëtoi nga hyrja në një depresion të thellë; më ndihmoi të kapërceja betejat e brendshme; më ngre shpirtin dhe më bën të vlerësoj atë që kam në jetë. Gjithashtu më motivon të bëhem më mirë.

Lexoni – Praktika e gjetjes së kënaqësisë

Leximi dhe shkrimi janë dy gjërat e mia të preferuara për të bërë në këtë botë. Prandaj, të dyja ekzistojnë në rutinën time të mëngjesit. E di që nëse dua të jem e suksesshme, duhet të punoj shumë dhe të bëj shumë gjëra që nuk më pëlqejnë (si zgjimi jashtëzakonisht herët). Sidoqoftë, nëse ka diçka që më pëlqen ta bëj dhe është e dobishme, sigurohem ta përfshij në rutinën time të përditshme (mundësisht në mëngjes).

Kam lexuar disa libra tani. Çdo mëngjes zgjedh njërin prej tyre dhe përqendrohem në një kapitull të tij. Unë lexoj kryesisht libra për vetë-zhvillim / vetë-ndihmë dhe shmang romanet në mëngjes. Ideja është të qëndroj në botën e tanishme dhe të mos më shpërqendroj nga ajo që do të vijë.

Puna – Praktika e punës së ëndrrave tuaja

Unë shkruaj këtë praktikë të fundit të rutinës time të mëngjesit për sukses dhe është pothuajse ora 6 e mëngjesit. Siç mund ta merrni me mend, unë tashmë jam duke punuar ndërsa shumë njerëz ende flenë. Kjo është receta ime për të ecur përpara në jetë – duke bërë gjëra që shumica e njerëzve nuk dëshirojnë t’i bëjnë, duke rritur kufijtë e mi dhe duke dalë nga zona ime e rehatisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat