Mjafton një pikë nga ky vaj dhe të gjitha puçrrat me qelb do të zhduken brenda 2 javësh

Life style

Mjafton një pikë nga ky vaj dhe të gjitha puçrrat me qelb do të zhduken brenda 2 javësh

Më: 5 mars 2021 Në ora: 21:40
Foto ilustrim

I gjithë trupi i njeriut mbulohet nga më shumë se 5 milion folikula qimesh. Diku mund të jenë më të errëta e të forta, e në vende të tjera gati nuk shquhen fare dhe njerëzit u referohen këtyre qimeve si push, ndonëse i gjithë trupi mbulohet nga këto të fundit. Infektimi i një rrënje qimeje, nga bakteret mund të çojë në krijimin e puçrrave me qelb. Në dallim nga puçrrat e tjera,ato janë të dhimbshme, të inflamuara, të skuqura dhe mund të shquani një pikë qelb në qëndër. Veç kremrave , ju mund të përshpejtoni kurimin e këtyre puçrrave duke aplikuar në lëkurë një pikë të vetme vaji.

Vaji i pemës së çajit ( Tea Tree Oil)

Vaji i pemës së çaji e ka origjinën nga Australia e nëse disa dekada më parë nuk ishte shumë i njohur, vitet e fundit ky vaj po përdoret gjithnjë e më shumë. Që nga viti 1900, përdorimi i vajit të çajit si një antiseptik i fuqishëm, antifungal dhe antibakterial është përhapur në mbarë botën dhe tani mund të gjendet lehtë dhe në tregun shqiptar.

Ndiqni këto hapa të thjeshtë:
Merrni pak pambuk dhe njomeni me këtë vaj. Aplikojeni butëisisht mbi sipërfaqen e puçrrës, ose puçrrave. Përsëriteni dy herë në ditë deris përthahen plotësisht për të paktën 2 javë. Mos provoni asnjëherë ta konsumoni këtë vaj. Është vetëm për përdorim të jashtëm 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat