Si të ndiheni më mirë pas një ndarjeje?

Life style

Si të ndiheni më mirë pas një ndarjeje?

Më: 6 mars 2021 Në ora: 11:55
Ilustrim

Disa përvoja mund t’ju ndajnë plotësisht. Një shembull kryesor këtu është një prishje e marrëdhënies, diçka që gati të gjithë ne do të duhet të përballemi në një kohë ose në një tjetër. Këto janë periudha në jetë kur të gjitha shpresat dhe ëndrrat që keni pasur me një person shuhen në një çast. Por mos u dëshpëro! Më poshtë do të gjeni disa ide se si të ndiheni më mirë pas një ndarjeje.

Në këto kohë të vështira, ju mund të ndiheni të mbytur, duke mos ditur se ku të shkoni, si të arrini dhe as se si mund të ndiheni më mirë. Secili person është i ndryshëm, siç janë marrëdhëniet e tyre dhe mënyra se si i jetojnë ata. Për shkak të kësaj, nuk ka asnjë formulë magjike për të kapërcyer një ndarje, dhe sigurisht jo një që të gjithë mund ta zbatojnë.

Në këtë kuptim, do të duhet të kaloni nëpër emocionet që krijon një ndarje dhe nuk ka asnjë “ilaç” për këtë. Sidoqoftë, mund të bëni disa gjëra për t’ju ndihmuar të ndiheni më mirë ose edhe për të shkurtuar këtë proces.

“Ndryshimet e mëdha vijnë gjithmonë me një goditje të fortë. Nuk është fundi i botës. Është fillimi i një të reje.” -Anonim-

Si të ndiheni më mirë pas një ndarjeje

Nuk ka asnjë mënyrë të vetme për tu ndjerë më mirë kur përballeni me fundin e një pjese të madhe të jetës tuaj, në këtë rast fundin e një marrëdhënieje. Sidoqoftë, ka shumë gjëra që mund të bëni për t’ju ndihmuar të përballeni me këtë proces.

Përjetimi i një ndarje zakonisht shënon një pikë kthese në jetën tuaj. Sidoqoftë, është mirë të kihet parasysh se pak njerëz pendohen që duhet ta kalojnë, thjesht për shkak të asaj se sa mësojnë dhe rezistencës që u sjell atyre. Kështu, këtu janë pesë ide që do t’ju ndihmojnë të kaloni fazat e pikëllimit pas një ndarjeje. Ka, sigurisht, shumë më tepër dhe ideja është të gjesh mënyrën tënde përmes saj. Çdo rrugë është e mirë nëse të bën të ndihesh më mirë.

Lejojini vetes të shprehni emocionet tuaja

Ideja e parë kryesore kur bëhet fjalë për tu ndjerë më mirë pas një ndarjeje është të lejoni veten të përjetoni gamën e gjerë të emocioneve që do t’ju sjellë. Këto përfshijnë trishtimin, zemërimin, frikën, tërbimin dhe zhgënjimin. Hapi i parë është të pranoni që po ju dëmton dhe se diapazoni i ndjenjave dhe emocioneve që po përjetoni është plotësisht normal. Mos harroni se të gjitha emocionet kanë një qëllim. Prandaj, të gjitha ato janë të vlefshme. Njohja e tyre dhe mos shtypja e asaj që ndjeni do t’ju lejojë të filloni të menaxhoni humbjen.

Jepini hapësirë emocioneve tuaja

Duke ndjekur pikën e mëparshme, ideja tjetër që duam të prezantojmë është ajo e dhënies së hapësirës emocioneve tuaja. Çfarë do të thotë kjo? Epo, përveç që i lejoni vetes të ndjeni emocionet tuaja, ju duhet t’i jepni atyre hapësirë për t’u zhvilluar. Lërini të dalin kur të jetë e nevojshme, kur të jetë koha e duhur. Për shembull, nëse jeni të trishtuar, mos u përpiqni të gjeni menjëherë një mijë gjëra për të bërë, vetëm që të mos mendoni për atë që ka ndodhur. Ndaloni, merrni frymë thellë dhe ndjeni atë që po ju tregon trupi juaj.

A duhet të ndalosh së bëri gjithçka? Keni nevojë të merrni frymë thellë apo thjesht të qani? Një ide e mirë është të dëgjoni një këngë që shpreh atë që ndjeni. Kjo do t’ju ndihmojë të shkarkoni veten, të liroheni dhe në fund të fundit, t’i jepni hapësirë emocioneve tuaja të brendshme për të bërë punën e tyre.

Zbatoni rregullin pa kontakt

Rregulli pa kontakt është një mjet shumë i dobishëm kur duhet të shkëputesh nga personi i cili, deri vonë, ishte partneri yt. Në fakt, është një opsion që mund t’ju ndihmojë pothuajse menjëherë të ndiheni më mirë pas një ndarjeje. Por pse është e dobishme? Arsyeja është se ju lejon të largoni të gjitha shpresat e fshehta që, ndoshta, personi tjetër do t’ju kontaktojë. Këto shpresa shkaktojnë vetëm ankth dhe zhgënjim. Duke vepruar kështu, ju do të jeni në gjendje të përballeni me realitetin e ri që ky person nuk është më në jetën tuaj. Kur filloni një proces pikëllimi, duhet të rikonfiguroni dhe riorganizoni jetën tuaj. Do të duhet të mësoheni me humbjen dhe mungesën sa më shpejt të jetë e mundur.

Gjeni kohë për t’u çlodhur

Megjithëse shfryni zemërimin tuaj, shprehni se si ndiheni dhe përballeni me vetëdije me realitetin tuaj është gjithashtu thelbësore të kërkoni mënyra që të shkëputeni. Kjo nënkupton kërkimin e qëllimeve dhe projekteve të reja. Ju duhet të mësoni se si ta plotësoni kohën tuaj. Sidoqoftë, nuk duhet të jetë vetëm ndonjë gjë e vjetër; duhet të jetë diçka që ju motivon në një farë mënyre dhe ju mban “të shpërqendruar”, edhe nëse është pastrimi i shtëpisë.

Kjo nuk do të thotë që po ikni nga situata ose nga vetë pikëllimi. Thjesht do të thotë që po i jepni vetes pak hapësirë dhe “arratiseni” në një farë mënyre. Kjo është në një farë mënyre një formë e kujdesit për veten dhe dashurisë për veten. Mënyra ideale për tu ndjerë më mirë pas një ndarjeje është të kombinoni dy aspektet: herë për tu shkëputur dhe herë të tjera për tu lidhur me atë që po ndieni.

Kujdesi për veten tuaj

Në lidhje me atë që sapo thamë, kujdesi për veten është thelbësor kur përballemi me një ndarje. Por çfarë nënkupton vetë-kujdesi? Një aspekt i rëndësishëm është të përpiqesh të bësh një gjumë të mirë, të respektosh rutinat dhe orët normale të gjumit, të ushqehesh mirë, të pushosh dhe t’i bësh vetes trajtime herë pas here. Me pak fjalë, duke dëgjuar atë që trupi juaj (dhe mendja) ka nevojë në çdo moment, në mënyrë që të jeni “aty” për të dhe të furnizoni nevojat e tij.

Pse është e rëndësishme të kujdesesh për veten tënde? Sepse, në mënyrë që të përballeni me diçka që ju ka lënduar, do të duhet të jeni i fortë me nivele të larta energjie. Sigurisht, momentet e dobësisë do të vijnë, por ju duhet të vazhdoni procesin e të mësuarit.

Përveç kësaj, kujdesi për veten tuaj është një mënyrë për të ndaluar investimin e energjisë dhe përqendrimin e vëmendjes tuaj tek personi tjetër (ish-i juaj). Ju duhet ta vendosni veten në qendër të jetës tuaj. Kjo do të thotë t’i japësh përparësi vetes dhe ta duash atë. Ti e meriton!

Çfarë thotë shkenca për këtë?

Ne kemi parë pesë mënyra për tu ndjerë më mirë pas një ndarjeje, por çfarë thotë shkenca për këtë? Një studim nga Langeslag et al. (2018), botuar në Journal of Experimental Psychology, hetoi tre strategji të mundshme për të kaluar një ndarje:

Një rivlerësim negativ i ish-partnerit tuaj (duke menduar gjëra të këqija për ta).

Një rivlerësim i ndjenjave dhe dashurisë që keni / keni pasur për ish-partnerin tuaj.

Shpërqendroni veten me mendime të mira që nuk kanë asnjë lidhje me ish-in tuaj.

Çfarë zbuloi studimi? Që të tre strategjitë (megjithëse asnjë prej tyre nuk janë perfekte) ndihmuan për të zvogëluar përgjigjet emocionale dhe ndjenjat e pjesëmarrësve ndaj ish-partnerëve të tyre. Prandaj, vënia në praktikë e disa prej këtyre strategjive (ose ato që kemi diskutuar më parë) mund të jetë një pikënisje e mirë për t’ju ndihmuar të përballoni këtë situatë.

“Besoj se asgjë nuk ndodh rastësisht. Thellë në thellësi, gjërat kanë planin e tyre sekret, edhe pse ne nuk e kuptojmë atë. ” -Carlos Ruiz Zafón-

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat