Çfarë të bëjmë kur kemi lëkurë të thatë?

Life style

Çfarë të bëjmë kur kemi lëkurë të thatë?

Më: 6 mars 2021 Në ora: 12:01
Ilustrim

Mund të jetë e pakëndshme – me ngjyrë të ashpër, kruarje dhe gri ose hiri. Mund të ndihet e ashpër, veçanërisht pasi të bëni dush, të laheni ose të notoni. Mund të keni skuqje, gërvishtje të çuditshme dhe çarje të lëkurës, ndonjëherë mjaft thellë sa të rrjedhi gjak. Shumë gjëra mund ta shkaktojnë atë, por çfarë mund të bësh në lidhje me të varet nga ajo që e shkaktoi.

Mosha

Ju mund të keni lëkurë të thatë në çdo moshë, por ka më shumë të ngjarë të ndodhë nëse jeni në të 50-at ose më të vjetër. Kjo sepse gjëndrat që krijojnë yndyrën për lëkurën tuaj pakësohen kur plakeni. Të moshuar gjithashtu kanë më shumë gjasa të kenë gjendje shëndetësori si diabeti dhe sëmundje të veshkave që mund të shkaktojnë lëkurë të thatë.

Dermatiti atopik

Ky është lloji më i zakonshëm i ekzemës. Lëkurë e thatë dhe kruarje është simptoma më e dukshme, por gjithashtu mund të keni një skuqje të lëkurës brenda bërrylave, prapa gjunjëve dhe në fytyrë, duar dhe këmbë. Më shpesh shkaktohet nga një reaksion alergjik dhe zakonisht mund të menaxhohet nëse lagni lëkurën tuaj dhe qëndroni larg nga ajo që e shkaktoi atë – detergjent, parfum, rërë ose tym cigareje, për shembull.

Puna juaj

Ka më shumë të ngjarë të keni lëkurë të thatë dhe gjendje kronike të lëkurës nëse punoni me materiale të caktuara kimike dhe biologjike, ose me temperatura ekstreme. Llojet e punëve që mund të ndikojnë në lëkurën tuaj përfshijnë shërbimin ushqimor, kozmetologjinë, kujdesin shëndetësor, bujqësinë, pastrimin, pikturën, mekanikën, printimin dhe ndërtimin. Ju mund të përdorni pajisje mbrojtëse dhe të përpiqeni të ekspozoheni ndaj materialeve sa më pak të jetë e mundur, veçanërisht nëse shihni simptoma të lëkurës së thatë ose dermatitit atopik.

Shkaku i mundshëm: Uji

Qëndrimi në vaskë ose dush për periudha të gjata është shkak i zakonshëm i lëkurës së thatë. Dhe sa më i nxehtë të jetë uji, aq më keq është. Pishinat dhe vaskat e nxehta, që kanë shumë klor në to janë gjithashtu të këqija, sepse kimikati than lëkurën tuaj. Është një ide e mirë për të mbajtur ujin në anën e ftohtë dhe dushet tuaja në minimum – do të keni një lëkurë më të shëndetshme.

Pirja e duhanit

Së bashku me të gjitha shqetësimet e tjera shëndetësore rreth pirjes së duhanit, kjo gjithashtu shkakton rrudha dhe rrëmujë me rrjedhjen e gjakut në shtresat tuaja më të jashtme të lëkurës. Dhe kjo çon në lëkurë të trashë, të thatë.

Shkaku i mundshëm: Sapuni

Shumë sapunë dhe shampo të njohura pastrojnë lëkurën tuaj duke hequr yndyrën. Kjo mund të shkaktojë lëkurë të thatë ose të bëjë një shpërthim edhe më të keq. Mjeku ose farmacisti juaj mund të sugjerojë pastrues të veçantë që nuk do ta thajnë lëkurën tuaj.

Shkaku i mundshëm: Moti

Dimri ka tendencë të thajë lëkurën tuaj më shumë se sezonet e tjera sepse lagështia (lagështia në ajër) është zakonisht shumë më e ulët. Sistemet e ngrohjes gjithashtu thajnë ajrin, dhe as kjo nuk ndihmon. Bëni kujdes të veçantë për lëkurën tuaj në këtë lloj moti: Mbulojeni, lageni shpesh dhe shmangni gjërat që shkaktojnë reaksione alergjike.

Shkaku i mundshëm: Sëmundja e shkallës së peshkut

E njohur nga shkencëtarët si ichthyosis vulgaris, është një gjendje e trashëguar që i bën qelizat e vdekura të lëkurës të grumbullohen së bashku në luspa të trasha dhe të thata. Këto zakonisht shfaqen në lëkurë në fëmijërinë e hershme dhe mund të jenë të vështira për t’u menaxhuar, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht. Nuk ka shërim, por trajtimet mund të ndihmojnë në kontrollin e simptomave.

Çfarë mund të bëni: Shikoni dhe Mësoni

Përcaktimi i saktë i shkakut të një problemi është një nga mënyrat më të mira për të menaxhuar lëkurën tuaj të thatë. Nëse keni lëkurë mjaft keq të thatë, kushtojini vëmendje asaj që bëni para se të ndodhë. Ju duhet për disa ditë të përdorni një krem hidratues të specializuar, ose të vishni doreza ose mbrojtje tjetër kur të filloni përsëri.  

Çfarë mund të bëni: Hidratoni

Vajrat, locionet dhe kremrat mund të zbutin dhe zbusin lëkurën tuaj, duke e bërë atë më pak të mundshme të plasaritet – dhe ato mund të lehtësojnë dhimbjen dhe kruarjen. Nëse keni lëkurë shumë të thatë, diçka me acid laktik ose ure mund të funksionojë më mirë, sepse ato mund të ndihmojnë lëkurën tuaj të mbajë ujë. Por ato mund të thumbojnë nëse i vendosni në lëkurë shumë të thatë dhe të plasaritur. Pyesni mjekun tuaj se çfarë është e përshtatshme për ju.

Çfarë mund të bëni: Merrni ilaçe

Nëse lëkura juaj është shumë e thatë, mjeku juaj i lëkurës (dermatolog) mund të përshkruajë një vaj ose krem për ta vendosur, të tilla si një kortikosteroid ose një modulator imunitar (kjo mund të ndihmojë në përgjigjen e trupit tuaj ndaj diçkaje që jeni alergjik). Kombinuar me një krem hidratues, këto mund të lehtësojnë kruajtjen, skuqjen dhe ënjtjen. Por mbani në mend se disa nga këto mund të ndalojnë së funksionuari nëse i përdorni shumë shpesh.

Kur të vizitoni një mjek

Zakonisht mund të menaxhoni lëkurën e thatë me ndryshime në stilin e jetës, ilaçet shtëpiake dhe sapunët dhe kremrat hidratues pa recetë. Megjithatë, nëse këto nuk duket se ndihmojnë, vizitoni mjekun tuaj, veçanërisht nëse thatësia dhe kruajtja ju pengojnë të flini mirë, ose keni plagë të hapura ose zona të mëdha të lëkurës së lëkurës.

Një mënyrë parandalimi

Ju mund të bëni disa gjëra për ta mbajtur lëkurën tuaj të butë dhe të shëndetshme: Vendosni krem hidratues menjëherë pasi të laheni. Përdorni një lagështues kur ajri është i thatë. Vish fibra natyrale, të tilla si pambuku dhe mëndafshi, sepse lejojnë që lëkura juaj të marrë frymë. Përdorni detergjent që nuk ka ngjyra ose parfume, dhe mbulohuni kur ajri është i thatë për të ndihmuar trupin tuaj të mbajë lagështi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat