Asgjë s'është e pamundur, 4 hapat që duhet të ndiqni për të harruar një dashuri të humbur

Life style

Asgjë s'është e pamundur, 4 hapat që duhet të ndiqni për të harruar një dashuri të humbur

Më: 8 mars 2021 Në ora: 17:57
Foto ilustrim

Kur kemi dashur dikë, edhe pas ndarjes ne vazhdojmë të jetojmë në kujtimet e së kaluarës, shpesh duke përfunduar të shkatërruar emocionalisht, pasi nuk jemi në gjendje të durojmë vuajtjet dhe të ecim përpara. Sidomos kur historia ka mbaruar vërtet dhe ne jemi 100% të sigurt se nuk do të ketë asnjë shans të dytë, është e nevojshme të hedhim një hap përpara dhe të fillojmë të rimarrim në dorë jetën tonë: ne nuk mund të qajmë ose pendohemi për një person përgjithmonë.

Si të harrojmë një dashuri dhe të ndalojmë vuajtjet një herë e përgjithmonë? Përgjigje të saktë apo formula nuk ka: kjo varet nga ju por unë do t’ju ndihmoj me 4 hapa që duhen ndjekur për ta bërë procesin shumë më të shpejtë dhe më të lehtë.

 1.Mbyllni kontaktet me ish-in/ Studimet kanë treguar se fundi i një marrëdhënie aktive në trurin tonë ka të njëjtat mekanizma që aktivizohen kur jeni në një krizë tërheqjeje nga droga të forta. Me pak fjalë ju jeni gjithashtu në një krizë tërheqjeje, dhe meqenëse nuk mund të keni dozën tuaj, domethënë mundësinë e të qenit së bashku me ish dhe për të marrë dashurinë e tij, ju jeni në një situatë të dhimbjes së fortë dhe vuajtjes mendore dhe fizike.  I varuri përpiqet në çdo mënyrë të mundshme të marrë një heroinë, dhe në të njëjtën mënyrë personi që vuan nga dashuria kërkon dëshpërimisht vëmendjen e partnerit. Sidoqoftë, është shumë e gabuar të ushqesh varësinë e dikujt ndaj një personi që për ndonjë arsye nuk dëshiron ose nuk mund të jetë më pjesë e jetës sonë. Ajo gjë vetëm do t’ju çonte në vetë-shkatërrim të ngadaltë. Në vend të kësaj, zgjidhja është të kryeni një akt guximi dhe kontakte të ngushta të përhershme me ish-partnerin. Aq sa mund t’ju ??lëndojë, dijeni që është mënyra e vetme për të harruar një dashuri dhe për të rikuperuar kthjelltësinë dhe qetësinë e humbur.

2.Përpunoni dhimbjen/ Në këtë pikë është e drejtë që t’i jepni vetes ca kohë të vajtoni për humbjen, të ndjeni boshllëkun që ka lënë në jetën tuaj dhe të përjetoni dhimbjen deri në fund. Në vend që të largohesh nga dhimbja duke e hedhur veten në aktivitete të tjera, në një fazë të parë ju këshilloj ta përballoni atë dhe të përqendroheni në të, përmes ushtrimit të "meditimit mbi dhimbjen" . Duke i kushtuar kohën e duhur për të vajtuar dhe eksploruar emocionet negative, do të keni mundësi t'i përpunoni ato e të ndjeheni mirë më shpejtë. Pas kësaj periudhe, filloni gradualisht të dilni dhe të filloni përsëri me jetën tuaj, pa lejuar që dhimbja të kushtëzojë plotësisht ditët tuaja. Kur jeni me miqtë, mos flisni për ish partnerin. Kur dilni dhe ish do t’ju vijë në mendje, shtyni mendimin dhe përpiquni të shijoni momentin e tanishëm. Mos harroni se sa më e madhe është dhimbja, aq më i madh është mësimi  që mund të nxirrni prej saj.

3.Shëroni pavarësinë tuaj/ Të jesh vetëm pasi ke jetuar për një kohë të gjatë me një person është normale të ndihesh  keq, i dërrmuar shpirtërisht dhe të pyesni veten  për gjëra të tilla si "cili është kuptimi i jetës sime tani?", Ose "kush jam unë pa atë ?". Kjo është pikërisht arsyeja pse ju duhet të filloni të gjeni identitetin tuaj: keni qenë mirë me veten para se të takonit ish-in, dhe gjithmonë do të jeni aty, pavarësisht nëse ai ose ajo është me ju apo jo. Gjetja e shpejtë e një dimensioni individual pas përfundimit të një marrëdhënie ju lejon të rimerrni mirëqenien psikologjike shumë më shpejt.

Këtu është ajo që ju mund të bëni në të vërtetë për të gjetur identitetin tuaj: kthehuni përsëri në kultivimin e marrëdhënies me miqtë tuaj; dilni dhe argëtohuni; rifilloni hobit që kohët e fundit i kishit anashkaluar; regjistrohuni në një kurs (salsa, teatër, joga ...) dhe takoni njerëz të rinj; bëni diçka të re, gjë që nuk e keni bërë kurrë në jetën tuaj; bëni një udhëtim vetëm ose me miqtë tuaj; kaloni kohë cilësore me familjen tuaj.

4.Dilni me njerëz të tjerë/ Fillimi i një marrëdhënie të  re do të jetë hapi i fundit, i cili do t'ju lejojë të ktheni faqen përgjithmonë dhe të harroni përgjithmonë personin me të cilin keni qenë i dashuruar më parë. Sidoqoftë, ky është një hap delikat, i cili duhet të bëhet vetëm pasi të keni kryer të gjitha ato të mëparshme, pasi angazhimi shumë shpejt në një lidhje të re mund të jetë një nga zgjedhjet më të gabuara ndonjëherë për lumturinë tuaj dhe aftësinë tuaj për të dashur. Do të përfundonit përpara një zhgënjimi të ri, dhe do të shkaktonit shumë vuajtje si në veten tuaj ashtu edhe në partnerin e ri. Pra, kur është koha e duhur për të filluar një lidhje të re pas një zhgënjimi dashurie?

Përgjigja mund të duket anti-intuitive për ju: kur mendoni se mund të bëni edhe pa të (ishin tuaj)sepse po ndjeheni mirë vetëm edhe me veten. Në fazën ku ju ende vuani dhe ju mungon ishi, është e gabuar të hedhësh veten në një marrëdhënie të re serioze, por mund të jetë shumë e dobishme të fillosh takime me njerëz të rinj të seksit të kundërt, pa pritshmëri apo premtime të veçanta. Takimi me njerëz të tjerë do t'ju ndihmojë shumë për të rimarrë vetëvlerësimin tuaj, të gjeni mbështetje diku tjetër dhe të largoni ish-partnerin  nga qendra e jetës tuaj.

Gjatë jetës sonë ne jemi të destinuar të takojmë shumë njerëz të rëndësishëm, disa prej të cilëve do të qëndrojnë me ne,disa të tjerët do të largohen në mënyrë të pashpjegueshme. Shumë shpesh roli i një personi që largohet, i cili na ka bërë  të vuajmë, pasi nuk është i përshtatshëm për ne,  është pikërisht të përgatitemi për të takuar (njohur) personin e duhur, ai apo ajo që është i destinuar të qëndrojnë në jetën tonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat