Shenjat që tregojnë se keni një personalitet të fortë që mund t’i frikësojë njerëzit

Life style

Shenjat që tregojnë se keni një personalitet të fortë që mund t’i frikësojë njerëzit

Më: 13 mars 2021 Në ora: 09:29
Ilustrim

Jo të gjithë kanë aftësinë për të trajtuar një personalitet të fortë, sepse në fund të ditës ai i frikëson njerëzit, dhe ata e urrejnë atë. Njerëzit me personalitet të fortë kryesisht keqkuptohen për shumë gjëra, për shkak të mënyrës se si janë dhe emocioneve që japin. E trishtueshme por e vërtet.

Shumë njerëz mendojnë se ju jeni një person dominues, ose i pasjellshëm. Këto janë vetëm gjykime dhe supozime, të cilat qëndrojnë larg së vërtetës. Ju mund të keni një personalitet të fortë, por nga brenda, ju jeni shumë të butë. Vetëm se njerëzit nuk kujdesen aq sa duhet që të shohin pak më thellë dhe të njohin atë anë tuajën.

8 shenjat që tregojnë se ju keni një personalitet të fortë që mund të frikësojë njerëzit

Asnjëherë nuk pranoni justifikime.

Një person me personalitet të fortë nuk pranon kurrë justifikime dhe ata nuk e humbin kohën e tyre të vlefshme me budallallëqe. Nëse dëshironi të bëni diçka, do të shkoni ta bëni, në vend që të flisni vazhdimisht për të. Ju besoni fort në krijimin e fatit tuaj më shumë sesa të prisni që gjithçka të bjerë në prehrin tuaj. Ju kurrë nuk duhet të keni dyshime për veten tuaj. Ju jeni një personalitet tepër i fortë që besoni në vepra dhe jo vetëm në fjalë.

Ju zgjidhni atë që do të bëhet pjesë e jetës tuaj.

Kur ke një personalitet të fortë, nuk vareni kurrë nga askush për asgjë dhe as nuk lejoni që dikush të të tregojë se si të jetosh jetën tënde. Ju i vlerësoni të dashurit tuaj, por në fund jeni ju ata që kontrolloni jetën tuaj dhe varet nga ju se si do ta jetoni. Njerëzit që e kuptojnë këtë, e respektojnë dhe nuk përpiqen kurrë t’iu kontrollojnë, ata bëhen pjesë e jetës tuaj.

Ju nuk keni kohë për biseda të vogla.

Ju e urreni bisedën e vogël dhe qëllimisht përpiqeni ta shmangni sa më shumë që të mundeni. Ju nuk doni të humbni kohë duke folur për njerëz kur mund të ndryshoni botën. Bisedat e vogla janë për njerëzit që nuk përpiqen të bëjnë ëndrrat e tyre të vërteta dhe gjithmonë përqendrohen në gjëra të parëndësishme, gjë që është krejt ndryshe nga ju. Ju preferoni të flisni për gjëra që janë të rëndësishme dhe të thella. Ju pëlqejnë bisedat e thella ku do të njiheni me personin tjetër në një nivel më intim. Bisedat kuptimplota janë diçka që ju gjithmonë dëshironi t’i bëni me njerëzit.

Ju e urreni injorancën dhe pandjeshmërinë.

Injoranca, idiotësia dhe pandjeshmëria janë gjëra që ju i përbuzni thellësisht dhe vendosni të qëndroni larg njerëzve që mishërojnë këto tipare. Personaliteti juaj i fortë nuk është rezultat i të qenit dominues, por për shkak të njohurive dhe inteligjencës. Ju jeni të ndjeshëm, të zhytur në mendime dhe të zgjuar, gjë e cila ju diferencon nga të tjerët. Ju përpiqeni të jeni gjithmonë më të mirë se një ditë më parë dhe po punoni vazhdimisht për veten tuaj për të qenë më të mirë. Pra, kur i shihni njerëzit të jenë gjykues, idiotë dhe mizorë, nuk merreni me ta.

Ju jeni një dëgjues i mirë.

Kushdo me një personalitet të fortë përfundon duke qenë një dëgjues i mahnitshëm dhe kurrë nuk përpiqet të monopolizojë bisedat. Ju gjithmonë do të përpiqeni të vendosni këmbën tuaj më të mirë përpara dhe të përpiqeni të kuptoni se çfarë po kalon personi tjetër pa u përpjekur t’i jepni leksione ose ta bëni atë për vete. Duke u përpjekur të jesh gjithmonë pranë njerëzve që kanë nevojë për ty, tregon shumë për ty si person.

Ju kurrë nuk kërkoni vëmendje.

Me një shtyllë kurrizore hekuri dhe personalitet yjor, nuk përpiqesh kurrë të kërkosh vëmendje nga njerëzit; ju e merrni atë për shkak të respektit që njerëzit kanë për ju. Kërkimi i vëmendjes është diçka që nuk e pëlqeni dhe do të linit që talentet dhe puna juaj të flisnin për ju sepse jeni të sigurt për veten tuaj. Ju e dini nga çfarë jeni bërë, ju e dini se çfarë sillni në tryezë dhe më e rëndësishmja, ju e dini kush jeni; të qenit në qendër të vëmendjes ka qenë asnjëherë shqetësim për ju.

Ju jeni zemër-luan.

Kur ke një personalitet të fortë, të jesh i guximshëm është një lloj pakete. Ju kurrë nuk u shmangeni sfidave dhe as nuk trembeni kaq lehtë. Besimi i natyrshëm që keni tek vetja, ju ndihmon të merreni me situatat më të vështira në jetë. Ju jeni zemër-luan në kuptimin e vërtetë të fjalës. Kur njerëzit e shohin këtë anë tuajën, ata natyrshëm ndjehen të frikësuar sepse jo shumë njerëz kanë vendosmërinë dhe nervat tuaja prej çeliku.

Ju i shihni pasiguritë si mundësi të dobishme.

Pasiguria për ju është një mundësi për të bërë më mirë. Për ju, përsosmëria nuk është gjithçka dhe ju e dini që nëse nuk mësoni të evoluoni, atëherë nuk po jetoni jetën në kuptimin më të vërtetë; ju thjesht po kaloni si një makinë dhe thjesht ekzistoni. Ju besoni se jeta është shumë më tepër sesa thjesht ekzistuese. Thuhet se të gjithë janë të pasigurt dhe kjo ndoshta është e vërtetë, por jo çdo person ka forcën për të marrë pasiguritë dhe t’i përdor si mundësi për t’u përmirësuar. Por ju mundeni.

Shumica e njerëzve mendojnë se është e bezdisshme dhe e vështirë të jesh rreth personaliteteve të forta, por janë thjesht pasiguritë dhe keqkuptimet e tyre. Nëse të jesh i fortë dhe i vendosur duhet të lësh disa njerëz, atëherë kështu do të jetë. Jeta është shumë e shkurtër për të qenë dikush që nuk je.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat