E zeza dhe e bardha në modë: Ja pamjet më të mira

Life style

E zeza dhe e bardha në modë: Ja pamjet më të mira

Më: 14 mars 2021 Në ora: 10:53
E zeza dhe e bardha në modë

Shumicë ngjyrash ose mungesë totale. Të gjitha dhe asgjë.

E zezë dhe e bardhë. Përdorimi i këtyre dy ngjyrave në modë është gjithmonë një strehë klasike që garanton elegancën, modernitetin dhe ashpërsinë.

Është e vështirë të bësh një gabim dhe për këtë arsye përfaqëson një alternativë të rëndësishme të dyshimit dhe pavendosmërisë: rrobaqepësit dhe stilistët, në më shumë se një shekull, kanë metaforizuar ndjenjën e zbrazëtisë dhe plotësisë, duke i dhënë një kuptim të thellë.

Në 2021 kthehet, por nuk ka pretenduar linjën klasike të dikotomisë natyrore dhe madje nuk paraqet të gjithë energjinë e artit optik të viteve ’60 : është një minimalizëm i guximshëm,  që luan me plot dhe bosh, ndërprerja që merr kuptimin e Lucio Fontana alternohet me vëllime të ekzagjeruara që sfidojnë gravitetin.

Një purizëm që merr formë në artin e rrobaqepësisë më të mirë.

Image
E zeza dhe e bardha në modë
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat