Një letër për gruan tjetër

Life style

Një letër për gruan tjetër

Më: 16 mars 2021 Në ora: 11:49
Ilustrim

Diçka nuk ishte në rregull për mënyrën se si ai ju trajtoi kohët e fundit. Ai kurrë nuk u tërhoq në mes të një bisede të rëndësishme siç bëri tani. Ai kurrë nuk ishte aq i zënë saqë nuk e vuri re që ishe i sëmurë për ditë me radhë. Ai kurrë nuk ishte aq i pakujdesshëm për ty.

Sa herë që shikonit në ekranin e tij celular, shihnit një flakë frike që përshkonte fytyrën e tij. Pse? Pyesni veten. Kambanat tuaja të dyshimit po bien, por ju e ulët zërin me zërin e besimit. E dini që ai nuk po ju fsheh asgjë. Sepse e dini se ai ju do dhe askush nuk mund t’ju zëvendësojë kurrë.

Por diku, diçka nuk ishte shumë e drejtë. Për të ngushëlluar veten, ju përmendni shqetësimin tuaj për partnerin tuaj, vetëm për t’u tallur nga ai. Ai ju quan të pasigurt dhe paranojake që keni dyshuar ndonjëherë për një dashnor të mirëfilltë si ai. Por gjithnjë e më shumë dështoni të heshtni intuitën tuaj.

Ndërkohë, ju mbani një vëzhgim të ngushtë ndaj tij dhe ndërsa e bëni këtë, ju zbuloni një letër në portofolin e tij. Në këto momente, ju e shihni botën tuaj duke u copëtuar ndërsa lexoni letrën, secila fjalë shpon zemrën tuaj. Zemra juaj fillon të pulsojë si e çmendur dhe kuptoni që nuk jeni personi i vetëm në jetën e tij – është edhe gruaja tjetër.

E vërteta është se përgjigja juaj fillestare do të jetë mohimi. Por me kalimin e kohës kur e vërteta thellohet, ti kupton që je zëvendësuar. E gjithë urrejtja juaj shkon mbi atë grua tjetër që ka vjedhur partnerin tuaj. Ju e mallkoni ndërsa pyesni në kokën tuaj, si mundet kur ajo tashmë e dinte që ai ishte i martuar? Por me kalimin e kohës, ju arrini të shihni se ky person në të vërtetë ju shpëtoi jetën.

Kjo është një letër për çdo “grua tjetër” që kurrë nuk do ta mësojë se çfarë na bënë. Ne nuk mund t’ju arrijmë direkt, sepse kjo do të na kthente vetëm në një botë çmendurie që askush prej nesh nuk dëshiron ta rishikojë. Por ne mund të shpresojmë që ju të mund ta hasni këtë letër dhe të mësoni se ka gjithmonë dy anë historie. Tashmë juve ju është thënë një. Këtu është tjetra.

Gruas tjetër:

Të jem shumë e sinqertë, të kam urryer. Në heshtje të pashë se si vodhe paturpësisht dashurinë e dashurisë sime dhe e shprehje në të gjitha rrjetet sociale që njerëzit ta shihnin. Mu deshën javë të tëra për të kuptuar që mashtrove partnerin tim edhe para se marrëdhënia jonë të mbaronte. Mu deshën muaj për të kuptuar se dhimbja dhe lotët e mi ishin përdorur si një mjet për të fituar simpatinë tuaj. Dhe tani do të më duhet të dal përgjithmonë nga pasiguria e zëvendësimit nga një grua tjetër.

Unë nuk të urrej më. Tani jam e shqetësuar për ty. Ne mund të jemi dy individë krejtësisht të veçantë, me trupa dhe personalitete të ndryshme – por kur bëhet fjalë për marrëdhëniet, ne jemi e njëjta grua.

Dëshironi të dini se si?

Vendin që ti mban në zemrën e tij tani, unë pushtova të njëjtën hapësirë. Ashtu siç je ti tani, unë isha partnerja më e bukur, e përsosur, pa të meta në botë. Ashtu siç po e shpëton nga ish i tij “i paqëndrueshëm emocionalisht”, edhe unë e shpëtova atë nga dhimbja e ish-it të tij të fundit. Unë simpatizova me të se sa tmerrësisht ajo e trajtoi atë, sipas tij. Isha e ngazëllyer që isha personi që më në fund e bëri atë të lumtur. Ai ishte magjepsur nga unë. Ai e kaloi çdo moment të jetës së tij duke më zgjuar me mesazhe dhe duke më larë me vëmendje. Ju jeni duke jetuar të njëjtat ulje dhe ngritje të një udhëtimi të bukur dashurie me të si unë dikur.

A tingëllon e njohur kjo?

Duhet të pyesim veten, në këtë hark të shkurtër kohe, se si papritmas u bëra e çmendur. Bipolare. Xheloze. E zhdërvjellët. Abuzive! Si u shndërrua në një makth një histori dashurie, vetëm sa hap e mbyll sytë?

Ku u zhdukën të gjitha premtimet për të qenë të trashë dhe të hollë? Si u bëra papritmas kaq e tmerrshme? Si ndodhi që të gjithë ish-at e tij e trajtojnë keq pa asnjë faj të tij? Unë mund të jem një narciziste, duke manipuluar me të, po ish-i i tij? Po ish-i i kaluar me ish-in e tij? Edhe ajo ishte abuzive?

Për kaq gjatë e ndëshkova veten duke menduar se isha pa vlerë. Unë me të vërtetë besoja se e meritoja atë. Unë besoja se po plakesha, duke u bërë monotone, pa zell dhe kështu ai ra në dashuri me një grua tjetër, kaq të lumtur dhe entuziaste. Besoja se isha një rrëmujë absolute, katastrofa më e rëndë që mund të kishte ndodhur ndonjëherë.

Papritmas, ky realizim më goditi – unë isha ti. Dhe shqetësimi im më i madh filloi të ishe ti. Më vjen shumë keq që mund të jetë tepër vonë dhe nuk do të jem kurrë në gjendje t’ju shpëtoj nga ky makth. Viktimat e një personi manipulues nuk mund të shpëtojnë kurrë pasi të jetë zbukuruar të veprojë si furnizim narcisist. Për pjesën tjetër të jetës tuaj, ju do të jetoni iluzionin e të qenit pritja e jetës së tij.

Ju do të gënjeni veten, duke u përpjekur dëshpërimisht të rikrijoni ëndrrën tuaj të përsosur. Gradualisht, edhe pa idenë tuaj të ndërgjegjshme, identiteti juaj do të fillojë të prishet. Ju do të filloni të jetoni jetën që ai dëshiron që ju të jetoni, vetëm për ta bërë atë të qëndrojë. Si letër zmerile, ai do të shtyjë kufijtë tuaj derisa të mos dini më se kush jeni.

Në mënyrë të pashmangshme një grua tjetër do të hyjë në skenë dhe do ta vjedhë nga ti, ashtu siç ti e vodhe nga unë. E vërteta është se një narcisist nuk është kurrë i askujt. Ju do të lidheni së bashku për aq kohë sa të jetë e mundur, siç isha dikur. Kur të hiqni dorë nga gënjeshtra e tij dhe të mbroni veten, reagimet tuaja jashtëzakonisht të paqëndrueshme do të përdoren kundër jush për të fituar simpati nga synimi i ri.

Dhe përfundimisht, ju do të qëndroni atje ku jam unë. Unë nuk dua që një individ tjetër i pafajshëm të kalojë të njëjtën përvojë si unë. E di që qëllimet tuaja nuk ishin dashakeqe. E di që po ushqeheshe me të njëjtat gënjeshtra, të cilat unë i besoja shumë kohë më parë. Ju jeni joshur nga fantazia që ai ju premtoi. Ju nuk mund ta besoni atë sot, por një ditë kjo letër do të ketë kuptim, por atëherë do të jetë vonë.

Unë nuk të urrej. Por ai padyshim që dëshiron që të të urrej.

Lojërat manipuluese të mendjes janë të pathyeshme për gjithçka, përveç dashurisë. Unë nuk do ta vazhdoj më trashëgiminë e tij duke marrë pjesë në këto trekëndësha, duke injektuar xhelozi dhe urrejtje për të mbushur boshllëkun e shpirtit të tij.

Unë jam mbi fazën e zisë për humbjen. Ajo që dhemb më shumë ishte që mirazhi i tij u shua. Ju jeni me fat që do të merrni një ide se çfarë do të shpaloset përmes kësaj letre. Kërkesa ime për ju është të tregoni të njëjtën ndjeshmëri dhe mirëkuptim për gruan që ju zëvendëson. E gjitha çfarë mund të bëjmë për të ndaluar këtë cikël abuzimi është të tregojmë dhembshuri ndaj njëra-tjetrës dhe të ndihmojmë në demaskimin e këtyre narcistëve.

Duke pranuar që nuk ka asnjë grua tjetër – ne të gjithë jemi ajo grua. Duke ju uruar dashuri, shpresë dhe mbi të gjitha: liri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat