7 punët me nivelet më të larta stresuese

Life style

7 punët me nivelet më të larta stresuese

Më: 28 mars 2021 Në ora: 10:49
Foto ilustrim

Presioni kohor, aksionet e kujdesit të lartë shëndetësor ose sfidat e tjera ndërvepruese mund të shtojnë stres në përgjegjësitë ndaj punës.

Kirurgët kanë profesionin pothuajse më të vështirë për shkak të lëvizjeve të gjata dhe orëve të paparashikueshme të cilat e bëjnë këtë punë mjaft stresuese, ndërkohë që presioni rritet te ta për shkak se duhet menduar shpejt dhe të veprojnë me kujdes ndaj urgjencave mjekësore.

Përballja me një gjykatës dhe një juri gjatë përpjekjes për të siguruar një vendim të favorshëm për një klient e bën stresues të jesh avokat. Edhe jashtë sallës së gjyqit, avokatët kapen me afate të ngushta dhe pyetje të ndërlikuara juridike.

Zyrtarët e patrullës shpesh gjenden në situata të rrezikshme që i taksojnë ata fizikisht dhe emocionalisht. Zbatimi i ligjeve mund të çojë në takime të mëdha që kërkojnë të menduarit e shpejtë.

Gjithashtu kryerja e punëve të vështira fizike në rrethana të rrezikshme e bën jetën stresuese për punëtorët e ndërtimit. Ata shpesh duhet të punojnë në mot të pakëndshëm dhe nën afate të ngushta.

Duke punuar si pjesë e ekipeve të kujdesit shëndetësor përgjegjës për trajtimin mjekësor të zemrave të pacientëve, teknologët kardiovaskular punojnë ditë të gjata në këmbë. Ata mund të kenë nevojë të heqin ose lëvizin pacientët të cilët janë të dëmtuar fizikisht.

Pothuajse të gjitha vendet e punës mbështeten në sistemet e teknologjisë për të funksionuar pa probleme. Kur shfaqen probleme, menaxherët e IT’së duhet të veprojnë shpejt për të zgjidhur problemet dhe për të riparuar atë që shkon keq.

Menaxherët financiarë kanë nivele të larta të përgjegjësisë për suksesin e operacioneve të biznesit. Ata duhet të merren me stresin e marrjes së vendimeve të rëndësishme dhe të komunikimit me drejtuesit e lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat