Pse është mirë të lani fytyrën me vodka

Life style

Pse është mirë të lani fytyrën me vodka

Më: 8 prill 2021 Në ora: 07:35
Foto ilustrim

Nëse do të ishit në Rusi dita juaj ndoshta do të fillonte dhe mbaronte me vodka, e cila përdoret për gjithçka, nga shpëlarja e gojës deri te trajtimi i rënies së flokëve. Ky lëng kristal u shpik në 1503 nga murgjit e Kremlinit të cilët e përdorën atë si një pije lokale antiseptike dhe shëruese. Tradita vazhdon edhe sot e kësaj dite, diçka që mund të jetë pak e çuditshme në shikim të pare, me gratë ruse që e përdorin atë në kujdesin e fytyrës së tyre, pasi ka veti të dobishme që sigurisht nuk i dinit.

Veprim si tonik natyror

Vodka vepron si një astrigjente ose tonik natyror dhe për shkak të vetive dezinfektuese, mund të pastrojë thellë poret tuaja. Gjithashtu do të shtrëngojë lëkurën në fytyrën tuaj dhe mund të kurojë puçrrat në fytyre me vetitë e saj tharëse dhe detoksifikuese. Përzjeni sasi të barabarta të vodkës dhe ujit dhe më pas aplikojeni me një pambuk në fytyrën tuaj.

Trajtimi i fytyrës

Nëse dëshironi të shtrëngoni poret e fytyrës, si dhe lëkurën tuaj, atëherë trajtimi me kube akulli vodka është zgjidhja ideale. E vetmja gjë që ju nevojitet është sasi e barabartë e lëngut të freskët të limonit, çajit të petalit të trëndafilit, çajit të mentes dhe vodkës.

Përzieni të gjithë përbërësit dhe vendosini në një tepsi akulli. Kur të jetë i ngrirë, mbështillni një kub akulli me një shtupë të hollë pambuku dhe fërkojeni në të gjithë fytyrën dhe qafën për 2-5 minuta. Akulli zvogëlon fryrjen e barkut, ndërsa vodka dhe lëngu i limonit shtrëngojnë poret dhe shkëlqen lëkurën. Çaji i trëndafilit qetëson çdo inflamacion dhe çaji i mentes nxit mikrocirkulimin për të dhënë një shkëlqim të shëndetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat