Pse duket sikur askush nuk interesohet për mua?

Life style

Pse duket sikur askush nuk interesohet për mua?

Më: 8 prill 2021 Në ora: 16:35
Ilustrim

Pse duket sikur askush nuk interesohet për mua? Ky lloj mendimi është si një shuplakë emocionale në fytyrë. Ju zhyt poshtë në një gjendje vetmie shqetësuese dhe prish ekuilibrin tuaj mendor. Nuk ka asgjë aq shkatërruese sa të mendosh se askush nuk të do, ose nuk të vlerëson.

Nëse e gjeni veten duke menduar këto mendime ose dikush ju thotë diçka të tillë, është e rëndësishme që së pari të vlerësoni situatën. Njerëzit që thonë gjëra të tilla shpesh vuajnë nga depresioni. Kjo bisedë vetjake, negative dhe e hidhur, është padyshim një shenjë e mundshme e kësaj.

Nga ana tjetër, ne nuk mund ta injorojmë realitetin. Shoqëria po bëhet një vend më i vetmuar. Brezat e rinj dhe të rriturit e moshuar raportojnë se çdo vit ndihen më shumë vetëm. Të ndjeheni sikur nuk keni rëndësi për askënd mund të nënkuptojë se ju mungon një rreth shoqëror solid, i ngushtë dhe kuptimplotë.

Pse duket sikur askush nuk interesohet për mua?

Kur dikush pyet veten, “Pse ndihem sikur askush nuk kujdeset për mua?” ata po përjetojnë një shkallë të konsiderueshme vuajtjesh. Është e rëndësishme të mos i injoroni ato që po thonë. Këto lloj komentesh mund të jenë të dhimbshme për ata që i duan dhe i vlerësojnë. Sidoqoftë, në vend që të zemëroheni, ka disa gjëra që duhet të mbani mend.

Gjëja e parë është që ky person mund të jetë duke kaluar një kohë të vështirë në jetën e tij. E dyta është se ndjenja mund të jetë e vërtetë dhe njerëzit e përfshirë në jetën e folësit nuk janë aq të përfshirë sa duhet. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të analizoni kontekstin dhe të keni guximin për të shqyrtuar këto situata të vështira.

Lidhjet e brishta dhe vetmia e vërtetë

Universiteti i Pensilvanisë zhvilloi një studim në vitin 2016 për të vlerësuar se çfarë nënkuptojnë njerëzit kur thonë se “ndihen të dashur”. Rezultatet treguan se njerëzit kanë ide shumë të ndryshme në lidhje me atë që do të thotë të jesh i dashur, i respektuar dhe i vlefshëm. Megjithatë, ka disa faktorë të zakonshëm:

Ndiheni të sigurt. Nëse ndiheni sikur dashuria që keni në jetën tuaj është e vazhdueshme dhe nuk ka ulje-ngritje, ju nuk ndiheni sikur njerëzit ju duan vetëm një pjesë të kohës.

Një element tjetër i rëndësishëm është komunikimi. Kur dikush ju tregon se çfarë kuptimi keni për të, kjo ju bën të ndiheni të sigurt.

Një nga arsyet pse ndonjëherë njerëzit ndihen sikur nuk i interesojnë  askujt është sepse ata kanë marrëdhënie të brishta. Një shembull i një marrëdhënieje të brishtë do të ishte me një anëtar të familjes që thotë se ju do, por nuk është aty kur ju vërtet keni nevojë për ta. Përveç kësaj, miqtë që ju gjykojnë më shumë sesa ju mbështesin ose të tjerë që nuk rrinë me ju ose që ju bëjnë të ndiheni vetëm edhe kur janë aty.

Pesha e traumës së pashëruar

Shumë njerëz po mbajnë barrën e traumës psikologjike, e cila mund të përkeqësojë perceptimin e vetmisë. Nëse nuk mësoni ta menaxhoni dhe trajtoni atë dhimbje, kjo e bën të komplikuar ndërtimin e marrëdhënieve të forta. Jo vetëm kaq, por njerëzit me trauma të së kaluarës shpesh kërkojnë shumë nga partnerët e tyre në një përpjekje për ta përdorur marrëdhënien për të shëruar plagët e tyre të vjetra. Çuditërisht, kjo nuk funksionon gjithmonë.

Studime të tilla si ky nga Universiteti Tilburg kanë zbuluar se njerëzit me çrregullime të stresit post-traumatik shpesh ndihen vazhdimisht të vetmuar.

Depresioni i padukshëm

Nëse e gjeni veten duke pyetur: “Pse ndihem sikur askush nuk interesohet për mua?” shpesh dhe për një periudhë të gjatë kohore, mund të tregojë se keni depresion. Mund të jetë e vështirë për disa njerëz të identifikojnë vetë depresionin e tyre, sepse ata mësohen me vuajtjet e tyre. Në vend që të kërkoni ndihmë, ju tërhiqni zhgënjimin, trishtimin, hidhërimin dhe vetminë tuaj për muaj me radhë. Është e rëndësishme të njihni simptomat e depresionit në mënyrë që të merrni ndihmë profesionale. Më të zakonshmet janë:

Një mungesë motivimi, duke mos u kënaqur më me gjërat që ju interesonin më parë.

Lodhje fizike.

Probleme me gjumin si pagjumësia ose gjumi i tepërt.

Ndiheni të zemëruar, të frustruar ose të dëshpëruar.

Ndiheni të vetmuar dhe fajtor në të njëjtën kohë.

Nevojë për tu izoluar nga të tjerët.

Modele negative mendimi.

Pse ndihem sikur nuk i interesoj askujt? Vetëvlerësimi i ulët

Këto lloj mendimesh mund të tregojnë gjithashtu për nivele të ulëta vetëvlerësimi. Me fjalë të tjera, nëse nuk e vlerësoni veten, nuk do të ndiheni sikur e meritoni dashurinë. Vetëvlerësimi i ulët shpesh u jep fund marrëdhënieve. Kjo sepse nxit pasiguri dhe besime irracionale që kanë potencialin të prishin lidhjet emocionale.

Çfarë mund të bëj kur ndihem në këtë mënyrë?

Nëse po pyesni veten pse askush nuk kujdeset për ju, përpiquni të mbani mend të kërkoni shkakun kryesor, çfarëdo që ndodh prapa këtij mendimi. Mundohuni të sqaroni se çfarë po ndjeni dhe çfarë po ndodh në jetë që po ju bën të ndiheni në këtë mënyrë. Nëse problemi juaj është vetmia dhe mungesa e marrëdhënieve kuptimplota, mund të duhet të bëni disa ndryshime. Gjëja e mirë sot është që teknologjia moderne na jep mjetet për të takuar shumë lehtë njerëzit. Ju mund të gjeni njerëz që kanë të njëjtat interesa si ju dhe të bisedoni me ta në internet.

Mundohuni të mbani mend se jeni të denjë për dashuri autentike. Ju meritoni të vlerësoheni, të kujdeseni dhe të njiheni. Nëse njerëzit përreth jush po ju bëjnë të ndiheni sikur nuk e meritoni atë, ndoshta është koha të merrni disa vendime të vështira. Para se të merreni me cilësinë e marrëdhënieve tuaja, ju duhet të rregulloni vetëvlerësimin tuaj. Kur vlerësoni veten, do të ndiheni të denjë jo vetëm të jeni të dashur por të dashuruar në mënyrën më të mirë të mundshme.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, nëse ndiheni vetëm edhe pse ka njerëz në jetën tuaj që kujdesen për ju, duhet të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor mendor. Ndonjëherë shenjat e lëna nga trauma e pashëruar shtrembërojnë idenë që keni për veten tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat