Varet çdo gjë nga pozicioni i gjuhës; Fotot perfekte që zhdukin mjekrën e dyfishtë mund t’i bëni kështu

Life style

Varet çdo gjë nga pozicioni i gjuhës; Fotot perfekte që zhdukin mjekrën e dyfishtë mund t’i bëni kështu

Më: 8 prill 2021 Në ora: 21:12
Foto ilustrim

Formohet një mjekër e dyfishtë për shkak të gjenetikës, plakjes dhe shtimit të peshës. Por, siç rezulton, ka edhe një arsye tjetër: qëndrimi jo i duhur i gjuhës. Lajmi i mirë është se është e mundur të heqësh qafe këtë tipar fizik. Mund të përmirësoni konturin e fytyrës në këtë mënyrë:

Ajo që ne zakonisht e quajmë një "mjekër të dyfishtë" është forma që krijohet nën mjekër. Të gjithë kemi pak dhjam të tepërt atje, dhe është normale. Sidoqoftë, muskujt tonë të platizmës, të cili lidhin qafën me mjekrën, mund të dobësohen. Në këtë rast, më shumë yndyrë mund të grumbullohet nënë mjekër, duke shkaktuar formën që nuk na pëlqen aspak.

Qëndrimi i dobët i gjuhës lëshon muskulin dhe fillon të formohet një mjekër e dyfishtë. Specialistët thonë se nëse mësojmë se si ta pozicionojmë gjuhën siç duhet, është e mundur të heqim qafe mjekrën e dyfishtë dhe të përmirësojmë vijën e nofullës. Ndodh sepse pozicioni i saktë mban të gjithë strukturën e fytyrës.

Image

Qëndrimi i saktë i trupit është që gjithmonë gjuha juaj të mbështetet në pjesën e sipërme të gojës. Ju mund të mësoni ta poziciononi në mënyrë korrekte duke bërë disa ushtrime.

Vendosni majën e gjuhës në pjesën e sipërme  të gojës, menjëherë pas dhëmbëve të sipërm.

Mbyllni gojën dhe merrni frymë normalisht, dhe përpiquni ta mbani në këtë mënyrë gjatë gjithë kohës.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat