Çfarë është kultura “996”, praktika shokuese e punës që dominon Kinën

Life style

Çfarë është kultura “996”, praktika shokuese e punës që dominon Kinën

Më: 11 prill 2021 Në ora: 17:47
Foto ilustrim

Manualet më të pasura të Kinës në internet mendojnë se punonjësit e tyre duhet të punojnë më shumë.

Jack Ma, biznesmeni i fuqishëm dhe së fundmi “i zhdukur” nga sytë mediatik, citon se orët e gjata të punës janë “një bekim i madh”.

Mirëpo, çfarë është ajo që njihet masivisht si kultura e punës në Kinë; “kultura 996”, e cila po ashtu përcjell një shok kulturor në shumë vende të tjera të botës.

“Kultura 996” flet për punën që fillon në orën 09:00 të mëngjesit dhe përfundon në orën 21:00, 6 ditë në javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat