Mënyrat se si partneri po ju manipulon dhe ju as që e keni vënë re! Ja si mund ta shmangni këtë sipas psikologëve…

Life style

Mënyrat se si partneri po ju manipulon dhe ju as që e keni vënë re! Ja si mund ta shmangni këtë sipas psikologëve…

Më: 13 prill 2021 Në ora: 13:43
Foto ilustrim

Manipulimi psikologjik në marrëdhënie është një mënyrë për të treguar fuqi dhe kontroll mbi një person tjetër. Ju mund ta mësoni, parandaloni dhe ndaloni nëse nuk doni të bëheni viktimë, shkruan “Psychology Today”.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të dimë se duhet të jemi të kujdesshëm dhe të sjellshëm, sepse nuk ka asnjë qëllim për ta përkeqësuar situatën dhe prishur marrëdhënien, sipas psikologut dhe profesorit Harry Reis, i cili liston tetë forma të manipulimit dhe mënyrat se si mund ta shmangni atë.

Ata ju mbingarkojnë me fakte dhe statistikat e tyre personale.

Quhet “ngacmim intelektual”. Me fjalë të thjeshta, partneri juaj mund t’ju manipulojë çdo ditë me shumë informacione interesante dhe të tregojë njohuritë dhe aftësitë e tyre. Në këtë situatë, ju mund të ndjeheni si budallenj nëse nuk dini si të mbroni veten.

Si ta shmangni:

Para së gjithash, duhet të kuptoni se ndoshta partneri juaj është i mirë në disa fusha, por ju mund të jeni i mrekullueshëm në disa të tjera.

Sugjeroni të flisni për diçka që keni të përbashkët.

Mos lejoni askënd të thotë se jeni budalla. Kërkoni respekt, por bëjeni atë në një mënyrë të qetë dhe të sjellshme.

Ata ju bëjnë me dije se janë të lumtur me ju, megjithatë, kjo shoqërohet me heqjen orë nga disa gjëra që ata nuk duan që ju t’i bëni.

“Po, unë jam i lumtur për ty që u takuam me miqtë e tu, por unë isha disi i mërzitur.” Kjo lloj fraze është një mënyrë për t’ju bërë të ndiheni fajtorë .

Manipuluesit gjithmonë përpiqen të tregojnë se po bëjnë punën më të mirë dhe ju thjesht nuk e shihni atë ose nuk e vlerësoni.

Si ta shmangni:

Përqendrohuni te manipuluesi, jo tek faji juaj. Ju mund të bëni një pyetje si: “A po prisni vërtet që unë të bëj …?” ose “A po më pyet apo po më tregon?”

Mos harroni se keni të drejtë të jeni të lumtur.

Ata nuk ju japin kohë për të vendosur.

Duket sikur keni një mundësi zgjedhjeje, por në të vërtetë nuk keni. Ka diçka urgjente për të bërë, përndryshe partneri juaj do të mërzitet. Kjo situatë mund të ndodhë shpesh.

Si ta shmangni:

Mos harroni se keni kufijtë tuaj personal.

Pyete partnerin tënd: “A është e drejtë kjo që po kërkon nga unë?”

Nuk ka nevojë të shpjegoni veten me shumë fjalë nëse nuk mund të bëni diçka tani

Humori negativ mund të jetë edhe manipulim.

Ekziston një lloj manipuluesi që pëlqen të bëjë vërejtje kritike dhe shaka qesharake që mund t’ju poshtërojnë. Sarkazma në jetën e përditshme nga e dashura juaj mund t’ju kthehet ngadalë në një bombë me sahat.

Si ta shmangni:

Mos e ushqeni manipulatorin me lot.

Mundohuni ta injoroni.

Përgjigjuni me kënaqësi, jo me një ton zëri të zemëruar.

Ata ju bëjnë të besoni se dëshironi pikërisht atë që ata duan.

Nuk ka vend për kompromise në këtë rast, sepse e vetmja gjë që mund të bëni është të përpiqeni të mos e ofendoni partnerin tuaj. Vetëm dëshirat e tyre janë të rëndësishme, kështu që ju sakrifikoni tuajat.

Si ta shmangni:

Para së gjithash, përpiquni të analizoni nëse dëshirat tuaja vërtet po pranohen. Ndoshta ju doni diçka tjetër.

Mos kini frikë t’i tregoni partnerit se keni plane të tjera ose një mendim tjetër, por gjithmonë ekziston një mënyrë e mirë për të bërë kompromis në mënyrë që askush të mos ndihet i ofenduar.

Përdorimi i trajtimit të heshtur kur ka një problem

Heshtja mund të jetë një formë e manipulimit pasiv. Nëse keni një grindje dhe partneri juaj nuk u përgjigjet mesazheve ose telefonatave tuaja, edhe nëse jetoni së bashku, ata nuk duan të flasin.

Si ta shmangni:

Mos ngatërroni heshtjen me ndrojtjen.

Mundohuni të jeni të vetëdijshëm ndaj ndjenjave të partnerit dhe të ndani ndjenjat tuaja. Provoni të thoni: “Ndoshta keni frikë të flisni ose të ndjeheni të humbur, por edhe unë ndjehem njësoj. Them se është më mirë nëse komunikojmë dhe zgjidhim problemin. ”

Partneri juaj po përpiqet t’ju detyrojë.

Shtrëngimi është shprehje e dominimit. Mund të fillojë me gjëra të vogla dhe pastaj ngadalë të rritet si një top dëbore nëse e lejoni. Për shembull, partneri mund t’ju tregojë se çfarë të vishni. Mund të fillojë me një koment se si u pëlqen vërtet kur vishni ato xhinse dhe të përfundoni me një kërkesë të drejtpërdrejtë se si nuk ka vend në veshjet tuaja për bluza dhe funde të shkurtra.

Si ta shmangni:

Ju duhet ta vini re këtë dhe të ndaloni mbikëqyrjen dhe sjelljen abuzive që nga fillimi.

Për të ndërtuar kufij të shëndetshëm, mund të këshilloheni me një psikolog.

Është më mirë të mos përgjigjesh me agresion.

Agresioni pasiv kur nuk kanë të drejtë

Ju mund të grindeni kur papritmas partneri, në vend që të zhvillojë një bisedë konstruktive me ju, mund të thotë me ironi, “Po, sigurisht. Thjesht je gjithmonë perfekt dhe i drejtë! ” Kjo është një formë e agresionit pasiv dhe ju lë pa përgjigje. Një person që është pasiv-agresiv ka si qëllim t’i bëjë të tjerët të ndihen në siklet.

Si ta shmangni:

Pyete personin manipulues nëse mund të të tregojë drejtpërdrejt atë që dëshiron.

Përgjigjuni me humor, por jo me sarkazëm.

Jini të drejtpërdrejtë, të qartë dhe të sinqertë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat