Bashkoni gishtin e madh me atë të voglin, do të befasoheni me atë që do mësoni

Life style

Bashkoni gishtin e madh me atë të voglin, do të befasoheni me atë që do mësoni

Më: 16 prill 2021 Në ora: 21:27
Foto ilustrim

Vendoseni krahun në një vend të sheshtë dhe ngrini dorën lart.

Bashkoni gishtin e madh me gishtin e vogël.

Ajo çfarë shihni është një ligament.

Por ky ligament nuk është i njëjtë tek të gjithë njerëzit, pasi te disa është i dukshëm e te disa të tjerë i padukshëm.

Pse ndodh kjo?

Sipas revistës së shëndetit Doctor ASKY, kjo ndodh për shkak të një pjese muskulore e cila është e vendosur në mes të krahut dhe dorës.

Ky muskul bën të mundur lëvizjen e dorës, me kalimin e kohës nuk është më i nevojshëm.

Prandaj mos u shqetësoni nëse nuk e keni, pasi në të gjithë botën vetëm 13% e popullsisë e kanë të dukshëm këtë ligament.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat