Ekofobia, si të largohet frika e të qenit vetëm në shtëpi

Life style

Ekofobia, si të largohet frika e të qenit vetëm në shtëpi

Më: 18 prill 2021 Në ora: 10:47
Ilustrim

Në këto ditë kur të gjithë duhet të qëndrojnë në shtëpi, ata që jetojnë vetëm ose për arsye të ndryshme po kalojnë periudha të gjata vetmie, mund të kenë përjetuar tashmë frikën e të qenit vetëm në shtëpi. Ky problem, më i zakonshëm nga sa mendoni, ka një emër specifik që është ekofobia.

Ajo paraqitet me ankth dhe një gjendje të përgjithshme të kequshqyerjes që fillon kur jeni vetëm. Një problem që nëse nuk kuptohet mund të ngatërrohet me ankthin ose sulmet e panikut, por që në vend të kësaj ka origjinë shumë të ndryshme dhe për këtë arsye kërkon strategji të ndryshme për t’u kapërcyer.

Pra, le të zbulojmë se si ta njohim frikën e qëndrimit vetëm në shtëpi dhe hapat që duhet të ndiqen për t’u marrë me të si duhet.

Si manifestohet frika e qëndrimit vetëm në shtëpi

Ekofobia, ose frika nga të qenit vetëm në shtëpi, lind nga nevoja për të shmangur një vend ku është përjetuar diçka e keqe. Në një rast të tillë, mund të keni frikë të qëndroni vetëm në shtëpi. Është një gjendje e vështirë për t’u përjetuar dhe mund të çojë në lloje të ndryshme sëmundjesh që fillojnë nga migrena, marramendja, pulsi i rritur dhe që, natyrisht, mund të çojnë në krizë ankthi ose sulme paniku. Një situatë padyshim e pakëndshme dhe për të cilën duhet gjithmonë ndihmë mjekësore.

Ekofobia sjell në lojë disa probleme. Njëra është padyshim ajo e traumës së jetuar dhe rrjedhimisht duhet të adresohet dhe elaborohet edhe ajo e marrëdhënies me veten. Të kesh frikë të qëndrosh vetëm në shtëpi nënkupton një zhvlerësim të vetvetes. Ata që kanë frikë kanë tendencë të mendojnë se nuk janë të mjaftueshëm për veten e tyre ose nuk mund të bëjnë asgjë për të ndihmuar veten e tyre në rast rreziku. Kjo nënkupton një mungesë të vetëvlerësimit që duhet të analizohet dhe zgjidhet në mënyrë që të shërohet frika e të qenit vetëm me veten tuaj.

Si të shëroheni nga ekofobia

Për të zgjidhur problemin e ekofobisë, para së gjithash është e nevojshme ta njihni dhe pranoni atë me veten tuaj. Pasi të bëhet kjo, hapi tjetër është të ndërmarrësh një rrugë terapie që ju ndihmon të kuptoni origjinën e problemit dhe marrëdhënien që keni me veten.

Ka terapi të shkurtra ose të gjata. Sidoqoftë, në të gjitha rastet është e nevojshme të analizohen emocionet që ndjeni kur jeni vetëm në shtëpi dhe strategjitë që duhet të zbatohen për të lehtësuar ankthin ndërsa rruga terapeutike vazhdon. Të flasësh për problemin dhe të mësohesh gradualisht të rrish vetëm në shtëpi, zakonisht janë teknikat që konsiderohen më efektive. Këtyre duhet t’u shtohet gjithashtu mundësia e marrjes së një kafshe, e cila është e aftë të lehtësojë ndjenjën e vetmisë.

Pavarësisht nga zgjedhja është thelbësore që rruga të kryhet gjithmonë dhe vetëm me një terapist që di të menaxhojë kohët dhe metodat. Duke vepruar vetëm ose duke u ndihmuar nga një mik, në të vërtetë mund të çojë në përkeqësimin e gjendjes së dikujt, duke e bërë jetën e përditshme edhe më të vështirë.

Të jesh i aftë të kapërcesh ekofobinë është një përvojë pozitive dhe e aftë të rrisë vetëvlerësimin dhe dëshirën për të jetuar me veten, gjë që është gjithashtu e rëndësishme edhe nga këndvështrimi shoqëror. Të dish që mund të menaxhosh veten dhe kurrë nuk duhet të varesh nga dikush, bën që të jesh më i lirë dhe më i vetëdijshëm për cilësitë e tua.

Kujtojmë se në këto ditë të vështira për t’u menaxhuar është gjithashtu e mundur të kontaktoni terapistët online. Në këtë mënyrë ju do të keni mundësinë për të përballuar frikën dhe do të ndjeheni më pak të vetmuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat