5 mënyra shkencore për ta bërë veten më tërheqës

Life style

5 mënyra shkencore për ta bërë veten më tërheqës

Më: 22 prill 2021 Në ora: 13:08
Foto ilustrim

Nëse jeni ende në kërkim të dikujt, nuk ka pse të shqetësoheni. Thjesht hidhni një vështrim në këto pesë tipare, të cilat ju bëjnë më tërheqës.

M.Gary Neuman autor dhe terapist, në një video të publikuar së fundmi tregon pesë këshilla të mbështetura shkencërisht.

Vendosni kontakt me sy

Kontakti me sy ka treguar se rrit ndjenjat e intimitetit midis njerëzve.

Bëhuni një dëgjues i mirë

Ka një arsye që kjo këshillë e veçantë shfaqet përsëri dhe përsëri. Njerëzit duan të flasin për veten e tyre, veçanërisht me dikë që i kushton vërtetë vëmendje. Përveç kësaj, ata ndoshta do të kthejnë nderin pasi të kenë thënë fjalën e tyre.

Bëhuni prekës (për aq kohë sa keni miratuar ta bëni)

Në video, Dr. Neuman i referohet një studimi që tregon se njerëzit që preken më shumë janë më të lumtur në marrëdhëniet e tyre. Njerëzit janë krijesa të prekshme; hulumtimet kanë treguar se kontakti fizik çliron oksitocin, ose “hormonin e dashurisë”. Ndërsa ju nuk duhet të filloni të grindeni me njerëzit me shpresën se ata do të dashurohen me ju, prekjet e pakta si mbajtja e duarve dhe përqafimet vetëm mund të forcojnë marrëdhënien tuaj.

Vlerësimi

Sipas Dr. Neuman, njerëzit dëshirojnë të vlerësohen. “Ju duhet ta bëni partnerin tuaj të ndihet fitues, një ndjenjë që të çon drejtpërdrejt në dashuri”, thuhet në video. Personalisht, unë do të rekomandoja ta merrni këtë këshillë me rezerva, pasi nuk është puna juaj të rrisni vetëvlerësimin e partnerit tuaj të dashurisë. Sidoqoftë, është gjithmonë bukur të ndihesh sikur dikush është në anën tënde, kështu që padyshim mos e mbaj vlerësimin tënd.

Buzëqesh

Buzëqeshja ju bën të dukeni më miqësor, më të sigurt dhe tërheqës për të tjerët. Plus, ekziston një teori që akti i të qeshurës krijon një lak reagimesh që ruajnë humorin tuaj të mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat