Sa kohë duhet të bëni stërvitje për të qëndruar në formë?

Life style

Sa kohë duhet të bëni stërvitje për të qëndruar në formë?

Më: 6 maj 2021 Në ora: 19:50
Foto ilustrim

Kur bëhet fjalë për stërvitje, ka kaq shumë regjime të ndryshme për të qëndruar në formë.

Por, sa kohë ju duhet në të vërtetë të shpenzoni duke punuar çdo javë vetëm për të qëndruar relativisht në formë? Hulumtimi i ri zhytet në atë se si mund të duket një rutinë javore dhe nuk nevojitet shumë!

Një përmbledhje e re shkencore e botuar në Journal of Strength Conditioning & Research shqyrtoi sasinë minimale të ushtrimeve javore të kërkuara për njerëzit për të ruajtur nivelet e tyre të fitnesit me kalimin e kohës, veçanërisht duke pasur parasysh që të gjitha llojet e dukurive të ndryshme shfaqen në jetën tonë që mund ta bëjnë atë më shumë vështirë të gjesh kohë për të punuar vazhdimisht.

Ky hulumtim përfshihet në tre aspekte të regjimeve të ushtrimeve: frekuenca, vëllimi dhe intensiteti. Me fjalë të tjera, shkencëtarët shikuan se sa shpesh njerëzit punojnë, sa kohë ushtrojnë gjatë çdo seance të caktuar dhe sa përpjekje bëjnë.

Këtu keni disa lajme të mira nëse nuk keni një kohë të mjaftueshme për të pompuar gjakun tuaj çdo javë ose thjesht nuk mund të gjeni motivimin sot. Ata zbuluan se mund të mbani nivelin tuaj të fitnesit aerobik duke bërë trajnime kardio dy herë në javë për 30 minuta në seancë.

Image

Për më tepër, ju duhen dy seanca shtesë 30-minutëshe të forcës në javë duke bërë dy ose tre grupe ushtrimesh. Kjo mund të përfshijë ushtrime klasike të peshës trupore si ‘squats’.

Elementi më i rëndësishëm, zbuluan shkencëtarët, është që ju të mbani nivelin e intensitetit pa marrë parasysh se çfarë po bëni, edhe nëse është për një periudhë të shkurtër kohe. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat