Pesë truke që do t'ju ndihmojnë të zgjeroni vizualisht hapësirën e apartamentit tuaj

Life style

Pesë truke që do t'ju ndihmojnë të zgjeroni vizualisht hapësirën e apartamentit tuaj

Më: 9 maj 2021 Në ora: 09:41
Foto ilustrim

Me disa hile të zgjuara të frymëzuara nga dizajni i brendshëm, ju mund të mësoni se si ta bëni vizualisht një dhomë më të madhe. Teknikat e ngjyrave, rregullimi i mobiljeve, vendosja e pasqyrave dhe ndriçimi krijues mund të mashtrojnë syrin dhe t'i bëjnë ambientet e brendshme të duken shumë më të gjera se sa janë në të vërtetë.

Kur mobiloni hapësira të vogla, çdo inç llogaritet, dhe nëse nuk janë të rregulluara në mënyrë adekuate, ato mund të duken të ngushta dhe të sjellin një ndjenjë shqetësimi.

Sidoqoftë, duke zbatuar truket e mëposhtme mund të përmirësoni hapësira të vogla dhe t'i bëni ato të duken më të mëdha se sa janë në të vërtetë.

Përdorni kontrast dhe ngjyra të ndritshme

Në botën e dizajnit, dihet mirë se nuancat e ngjyrave të ndritshme e bëjnë një dhomë të duket më e madhe. Muret e ndritshme e bëjnë hapësirën të hapur dhe të ajrosur, gjë që ndihmon në maksimizimin e efektit të dritës natyrore. Hije të errëta janë më të vështira për të thithur dritën, gjë që i bën dhomat më të vogla.

Për efekt optimal, përdorni tone të buta si të bardha, blu dhe jeshile dhe gjithmonë mbani në mend se dhomat më të ndritshme duken më të mëdha dhe më tërheqëse. Një mashtrim tjetër është të pikturohen mbulesat e mureve dhe mbulesave në një ngjyrë më të lehtë se muret. Kjo do t'i bëjë muret të duken më të largëta, duke e bërë dhomën tuaj edhe më të madhe.

Hapni hapësirën tuaj me ndihmën e ndriçimit

Drita natyrale hap pjesën e brendshme të secilës dhomë dhe e bën atë më të madhe. Nëse nuk keni një burim natyror të dritës, shtoni disa efekte krijuese duke përdorur një larmi sendesh ndriçimi. Ju do të habiteni se si kjo shtesë e vogël mund të bëjë një ndryshim të madh.

Ulja e rrëmujës

Me gjëra të rregulluara mjeshtërisht ose larg syve, hapësira e parë do të duket e pastër dhe e hapur.

Rregulli i minimalizmit vlen edhe për muret. Mos i mbuloni muret me shumë fotografi. Një imazh i madh funksionon më mirë sesa një grup imazhesh të vogla kur mendoni se si ta bëni një dhomë më të madhe.

Sigurohuni që dyshemeja të jetë sa më e pastër dhe hiqni dyshekët e mëdhenj për të krijuar iluzionin e më shumë hapësirës.

Përdorni pasqyra

Nëse keni menduar ndonjëherë, "A e bëjnë pasqyrat një hapësirë ​​të duket më e madhe?" përgjigja është, "Po".

Pasqyrat reflektojnë dritën natyrore dhe atë artificiale për ta bërë hapësirën më të ndritshme ditën dhe natën. Vendosja e pasqyrave pranë dritareve për të pasqyruar botën e jashtme është veçanërisht e efektshme.

Pasqyrat në muret dhe panelet prej xhami të tavolinave gjithashtu do t'i japin dhomës tuaj një pamje "më të hapur".

Jini kreativë me paraqitjen tuaj të mobiljeve

Përdorimi i mobiljeve të duhura është një mënyrë kryesore për ta bërë një dhomë të duket më e madhe. Së pari, përdorni mobilje me shumë qëllime, të tilla si një gjoks që mund të përdoret si një tavolinë kafeje, krevat divani ose krevat me sirtarë ruajtjeje.

Tavolina të zgjatshme për ngrënie dhe tavolina të palosshme, të cilat mund të palosen kur nuk ju duhen, janë gjithashtu zgjedhje të mira.

Mbani në mend se mobiljet e gjata dhe të mëdha mund të zënë hapësirë ​​të vlefshme. Zgjidhni një divan dhe karrige me kolltuqe dhe mbajtëse të hapura që lejojnë filtrimin e dritës nën mobiljet, gjë që do ta bëjë dhomën më të ajrosur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat