Rivaliteti mes motrave dhe vëllezërve: Si prindërit mund të prishin marrëdhëniet mes fëmijëve

Life style

Rivaliteti mes motrave dhe vëllezërve: Si prindërit mund të prishin marrëdhëniet mes fëmijëve

Më: 18 maj 2021 Në ora: 16:23
Foto ilustrim

Çfarë është rivaliteti mes vëllezërve dhe motrave?

Rivaliteti mes fëmijëve përshkruan konfliktin e vazhdueshëm midis fëmijëve në të njëjtën familje dhe mund të marrë formën e:

- përplasjeve verbale dhe fizike
- përdorimit të gjuhës ofenduese
- grindjeve
- konkurrencës së vazhdueshme
- ndjenjave të zilisë

Çfarë e shkakton rivalitetin?

- Ndryshime të mëdha në stilin e jetesës
- Moshat dhe fazat e rritjes
- Xhelozia
- Mungesa e aftësive për zgjidhjen e konflikteve
- Dinamika në familje

Përshkrime të situatave

Krahasimi mes fëmijëve: Mund të duket sikur krahasimi me fëmijët e tjerë mund të shërbejë si një motiv i përsosur. Sidoqoftë, fëmija do të dëgjojë vetëm që ju e doni më shumë vëllain ose motrën e tij dhe se ai ose ajo është më keq. Krijon ndjenja hidhërimi dhe zilie, të cilat mund të çojnë në probleme të vetëvlerësimit.

Kujdesja ndaj fëmijëve të tjerë: Rekomandohet që fëmijët e rritur të angazhohen me kujdesin e më të vegjëlve, por kur kjo kthehet në një formë detyre për fëmijën, ka gjasa të shkaktohen marrëdhënie problematike.

Pritshmëritë: Situatat që shfajësojnë fëmijët më të vegjël mund t’i ngarkojnë fëmijët e tjerë me një ndjenjë përgjegjësie dhe presioni të vazhdueshëm.

Konkurrenca: Një zakon tjetër i keq që kanë shumë prindër është provokimi i hapur i konkurrencës midis fëmijëve. Emocionet që ata përjetojnë nga humbja ose fitorja janë vërtet të forta. Kjo është arsyeja pse do të ishte më e përshtatshme që prindërit t’i bënin fëmijët skuadër në vend të konkurrentëve.

Mënyra për të arritur harmoninë

1. Harroni çfarë dini për “drejtësinë”: Nëse të gjithë fëmijët janë të ndryshëm, atëherë mënyra sesi prindërit duhet të sillen me ta ndryshon.

2. Jepuni prioritet një-nga-një: Çdo ditë, përpiquni të gjeni disa minuta për të folur me secilin nga fëmijët individualisht.

3. Promovoni një kulturë ekipi në familje.

4. Jepuni të gjithëve hapësirë: Nëse fëmijët ndajnë një dhomë gjumi, caktoni zona të shtëpisë ku secili mund të qëndrojë vetëm.

Kini parasysh që: Fëmijët do të zihen. Ndoshta nuk është faji juaj, por nëse zënkat e tyre janë të tepruara ose me të vërtetë prishin harmoninë familjare, është koha që të hidhni një vështrim më të thellë të konfliktet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat