Ndiheni të vetmuar? Këto janë mënyrat që do t’ju largojnë nga kjo gjendje

Life style

Ndiheni të vetmuar? Këto janë mënyrat që do t’ju largojnë nga kjo gjendje

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 15:07
Foto ilustrim

Vetmia është një ndjenjë që pak a shumë ne të gjithë e kemi ndjerë në një moment. Disa motivohen dhe ndryshojnë jetën e tyre, ndërsa të tjerët përpiqen të menaxhojnë situatën duke mësuar të jetojnë praktikisht vetëm. Në realitet, megjithatë, vetmia është një ndjenjë shumë e rrezikshme, pasi mund të ndikojë në shëndetin tonë, dhe jo vetëm në mendjen tonë.

Ballafaqimi me vetminë duhet të shqetësojë shumë shoqërinë dhe profesionistët, pasi incidenca e vetmisë po rritet.

Çfarë duhet të bëni:

Nëse jeni të mërzitur që nuk keni shoqëri dhe miq, shikojini gjërat ndryshe. Ju mund të përfitoni nga rasti të njihni veten më mirë, të shijoni më shumë kohën tuaj ose të eksploroni shpirtërimin tuaj.

Në vend që të kërkoni ndihmë, përpiquni të ofroni.

Kërkimet kanë treguar se vullnetarizmi lufton vetminë duke përmirësuar lidhjen shoqërore dhe duke rritur vetëvlerësimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat