Pse kunata është më problematike se vjehrra?

Life style

Pse kunata është më problematike se vjehrra?

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 10:17
Foto ilustrim

Nuk ju duhet të prisni deri në dasmë për të ditur se është një zonjë që ndoshta do të bëhet “gruaja tjetër” në martesën tuaj: vjehrra.

Por, edhe pse besimi popullor këmbëngul se ajo është një nga më të ndërlikuarat për t’u marrë me të, disa gra mendojnë se ka një çmim më të madh për t’u paguar për partnerin tuaj: motrën e tij.

Ne kemi mbledhur disa fakte zbuluese që mund të shpjegojnë se pse disa nga ne besojnë që kunatat janë rivalet e vërteta.

Lidhja midis një nëne dhe djalit të saj është aq e fortë, sa është e drejtë të thuhet se ta shohësh atë duke i  prerë lidhjet dhe duke e ridrejtuar vëmendjen ndaj një gruaje tjetër për të mirë duhet të jetë e dhimbshme.

Por disa studime kanë sugjeruar që marrëdhënia midis një vjehrre dhe nuses së saj zakonisht nuk është edhe aq armiqësore. Në të vërtetë, problemet mund të lindin nga kunata.

Një sondazh në internet, i kryer nga gazeta kiliane La Tercera, u kërkoi 600 njerëzve të ndanin disa detaje në lidhje me marrëdhëniet me vjehrrat e tyre. Ata kërkuan nga pjesëmarrëset të deklaronin se cilin nga anëtarët e familjes së partnerit të tyre ata i konsideronin më problematikë.

Ndërsa një 32% e mirë vuri në dukje vjehrrën si marrëdhënien e tyre më të diskutueshme, një 56% e lartë zgjodhi kunatën e tyre, si “personazhin negativ” të vërtetë.

Rezultatet e sondazhit janë interesante, por arsyet pas tyre janë të qarta, siç mendon Paula Sáez, një psikologe kiliane nga Universiteti Diego Portales. Ajo deklaroi se kur bëhemi të rritur, bashkëmoshatarët tanë zëvendësojnë prindërit tanë si figura më e fortë në jetën tonë, sepse ne duhet të jemi përgjegjës për të ardhmen, një realitet që ndajmë me brezin tonë. Kjo është arsyeja pse njerëzit ndihen më afër vëllezërve dhe motrave të tyre dhe krijojnë një klan të fortë si brezi i ardhshëm. Një klan kunata juaj do të donte të mbronte, ki kujdes.

Por ka motive të tjera prapa asaj kunate konfliktuoze. Sáez gjithashtu beson se rolet familjare që janë praktikuar që nga fëmijëria gjithashtu luajnë një rol. Nëse motra e madhe ka ndjerë vazhdimisht të drejtë të shprehë pikëpamjet e saj mbi jetën e vëllait, në momentin që sheh se ka filluar të humbasë autoritetin ndaj gruas së re, lind fërkimi, sepse partneri i ri ndihet i kërcënuar.

Mund të ketë edhe një arsye tjetër prapa tensionit. Psikologu Terri Apter shpjegon se shpesh ndodh që rivaliteti midis vëllezërve dhe motrave të luajë një rol, madje edhe i llojit të pavetëdijshëm. Nëse e dashura juaj dhe motra e tij nuk kanë qenë në marrëdhënie të mira për një kohë të gjatë, ka të ngjarë që ju të konsideroheni gjithashtu “persona-non-grata” prej saj, duke e bërë darkën familjare shumë më të vështirë.

Së fundmi, disa studime tregojnë se foshnjat krijojnë një lidhje të fortë me vëllezërit e motrat, e ngjashme me lidhjen që krijojnë me nënat e tyre. Kjo lidhje do të shpjegojë pse ato bëhen një objektiv që ka nevojë për mbrojtje dhe një burim sigurie në të njëjtën kohë, duke e shndërruar të dashurën ose gruan e re në një kërcënim për atë lidhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat