Marrja e një vakti varet nga se sa vraponi

Life style

Marrja e një vakti varet nga se sa vraponi

Më: 25 korrik 2021 Në ora: 13:02
Foto ilustrim

Është e rëndësishme të përgatitni në mënyrë adekuate trupin tuaj për çdo lloj aktiviteti fizik, veçanërisht nëse planifikoni të vraponi për më shumë se një orë.

Zgjidhni ushqimet që do t'ju ofrojnë energjinë që ju nevojitet.

Marrja e një vakti varet nga sa kohë planifikoni të vraponi. 

Nëse dëshironi të vraponi për një orë ose më pak, vakti do të varet nga nevojat tuaja individuale. 

Ju nuk mund të keni nevojë për ndonjë gjë shtesë, veçanërisht nëse ushqeheni shëndetshëm gjatë ditës. 

Nëse do të vraponi për më shumë se një orë, rekomandohet që të hani një vakt ose një meze të lehtë. Nëse do të vraponi për më shumë se një orë e gjysmë, duhet të bëni një pushim për të ngrënë gjatë stërvitjes. Niveli i sheqerit në trupin tuaj zvogëlohet sa më gjatë që vraponi. Merrni 30 deri në 60 gram karbohidrate me largësi nga 15 deri në 20 minuta.

Vaktet

Kombinimi i karbohidrateve të thjeshta dhe komplekse me proteinat është një formulë ideale për ruajtjen e energjisë. 

Provoni vaktet e mëposhtme:

Sanduiç i bërë nga buka e drithërave, gjel deti, marule dhe mustardë
Omeletë dhe dolli e bardhë veze
Bollgur, kos dhe banane
Mish pule në skarë dhe patate të pjekura

Rostiçeri

Ai gjithashtu duhet të përmbajë një sasi të moderuar të karbohidrateve dhe proteinave, por edhe disa yndyrna dhe fibra të shëndetshme që treten më ngadalë. 

Ju duhet të konsumoni ushqime që nuk do të qëndrojnë në stomak për shumë kohë (dmth yndyrna të shëndetshme dhe fibra) dhe që nuk do të shkaktojnë një rritje të papritur dhe më pas rënie të energjisë (p.sh. ëmbëlsirat ose pijet me shumë sheqer).

Këto lloje të snacks do t'ju ndihmojnë:

Gjysmë banane ose bukë të thekur me një ose dy lugë gjalpë arre (kikirikë, bajame, lajthi, etj.)
Një ose dy pjesë të petullave të vogla proteina me gjalpë në fjalë
Një gotë kos me pak yndyrë dhe një lugë reçel ose një gotë granola
½ gota me fruta të thata me djathë të ligët

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat