A lidhet pagjumësia me vdekjen e hershme?

Life style

A lidhet pagjumësia me vdekjen e hershme?

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 13:07
Foto ilustrim

Të rritur e të moshuar që kanë vështirësi të konsiderueshme për të fjetur dhe që përjetojnë zgjime të shpeshta të natës janë në rrezik të lartë për zhvillimin e demencës ose vdekjen e hershme nga çdo shkak, zbulon një studim i ri.

“Këto rezultate kontribuojnë në njohuritë ekzistuese se gjumi luan një rol shumë të rëndësishëm, për shëndetin tonë mendor dhe rrezikun e vdekjes së hershme,” tha autori i studimit Rebeça Robbins, instruktor mjekësor në Shkollën Mjekësore të Harvardit, i cili specializohet në hulumtimin e gjumit.

Lidhja midis gjumit, çmendurisë dhe vdekjes së hershme nga çdo shkak është veçanërisht shqetësuese, thonë ekspertët, për shkak të zakoneve jo të mira të gjumit të amerikanëve dhe njerëzve në të gjithë botën. Sipas Shoqatës Botërore të Gjumit, privimi i gjumit po kërcënon shëndetin e deri në 45% të popullsisë së botës.

Në varësi të moshës sonë, supozohet që të flemë nga shtatë deri në 10 orë gjumë çdo natë. Por një në tre amerikanë nuk fle mjaftueshëm, sipas Qendrave të SH.B.A.-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Përveç kësaj, 50 milionë deri në 70 milionë amerikanë luftojnë me çrregullime të gjumit, të tilla si apnea e gjumit, pagjumësia dhe sindroma e këmbës së ‘shqetësuar’, të cilat mund të prishin mbylljen e një nate të mirë.

CDC i quan problemet e pagjumësisë si një “problem të shëndetit publik”, sepse gjumi i çregullt shoqërohet me një rrezik më të lartë të sëmundjeve, duke përfshirë diabetin, goditjen në tru, sëmundjet kardiovaskulare – dhe çmendurinë.

Çfarë të bëjmë?

Shkenca mjekësore nuk ka një trajtim aktual për demencën (problemet me gjumin), por ka gjëra që mund të bëni për të zvogëluar rrezikun tuaj.

Ndaloni pirjen e duhanit, ose reduktojeni,hani një dietë të ekuilibruar mirë, ushtrohuni, qëndroni aktiv mendërisht dhe mbani nën kontroll presionin e gjakut dhe kolesterolin tuaj.

Këto janë mënyra të shkëlqyera për të mbajtur trurin dhe trupin të shëndetshëm, thonë ekspertët.

Ju gjithashtu mund të trajtoni çdo problem të gjumit duke trajnuar trurin tuaj për një gjumë më të mirë. Ekspertët e quajnë atë “higjiena e gjumit ” dhe sugjerojnë vendosjen e një rutine të gjumit për t’u çlodhur dhe qetësuar, e cila nuk përfshin TV, smartphone ose pajisje tjera që lëshojnë dritë blu, të paktën një deri në dy orë para gjumit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat