Qimet në vendet e pazakonta për një grua: Për cilat probleme flasin?

Life style

Qimet në vendet e pazakonta për një grua: Për cilat probleme flasin?

Më: 5 shtator 2021 Në ora: 00:43
Foto ilustrim

Duam apo jo, të gjithë kemi qime në trup. Është shumë normale dhe nuk duhet t’ju shqetësojë. Sidoqoftë, nëse vendndodhja dhe struktura e tyre ka ndryshuar, mund të jetë një tregues i një problemi shëndetësor dhe ky artikull do t’ju tregojë pse:

Nëse përjetoni një rritje të papritur të qimeve të trasha dhe të errëta, shikoni fotot e gjyshes suaj. Pavarësisht se çfarë kemi arritur me teknologjinë moderne, ne nuk mund ta mashtrojmë gjenetikën. Janë të trashëguara.

Keni një çrregullim hormonal:

Rritja e papritur e flokëve mund të shkaktohet nga një çekuilibër i hormoneve mashkullore. Si burrat ashtu edhe gratë i kanë këto hormone, dhe femrat zakonisht i kanë ato në një nivel relativisht të ulët dhe në një raport të veçantë krahasuar me hormonet e tyre femërore.

Nëse niveli i testosteronit rritet, trupi juaj ka shumë hormone mashkullore dhe fillon të sillet në përputhje me gjendjen e tij. Një situatë tjetër që çon në të njëjtin rezultat është një rënie në nivelet e estrogjenit, i cili mund të jetë rezultat i menopauzës për shembull.

Sindroma e vezoreve policistike

Është një tjetër shkak i zakonshëm i  shfaqes së qimeve dhe nëse keni edhe periudha të parregullta, është shumë e mundur që ta keni këtë. Kjo gjendje është shkaktuar nga vezoret e zgjeruara që përmbajnë koleksione të vogla të lëngjeve, të quajtura gjëndra, që kërkojnë një kujdes mjekësor. Simptoma të tjera për këtë gjendje përfshijnë:

ndryshimet e humorit

dhimbje koke

lodhje

probleme me gjumin

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat