Çdo shenjë e zodiakut ka kafshën e vet shpirtërore, a e dini cila është e juaja?

Life style

Çdo shenjë e zodiakut ka kafshën e vet shpirtërore, a e dini cila është e juaja?

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 06:52
Foto ilustrim

Kafshët shpirtërore ose totemet mund të gjenden në kultura dhe sisteme të ndryshme besimi. Ato ndikojnë në qëndrimet, mendimet dhe sjelljet tuaja.

Këto 12 arketipa të zodiakut simbolizojnë fazat e zhvillimit njerëzor, por ato gjithashtu mbartin simbole dhe toteme të lashta. Në këtë rast, këto simbole vijnë në formën e miqve me gëzof me katër këmbë, krijesave të detit apo edhe insekteve ”, shkruan astrologu Valerie Mesa për portalin Elite Daily.

Dashi: Dashi

Dashi, plejada juaj ka disa kuptime në kultura të ndryshme, por grekët dhe egjiptianët tradicionalisht e lidhën atë me Dashin. Dashi është gjithashtu një simbol i veprimit, vendosmërisë dhe iniciativës, i cili shkon paralelisht me arketipin e shenjës suaj.

Demi: Demi

Ju jeni një dem kokëfortë – por ju tashmë e dini këtë. Fuqia, forca dhe prania e kafshës suaj shpirtërore lavdërohet dhe lavdërohet në shumë kultura. Sidoqoftë, është gjithashtu një simbol i mashkullit, stabilitetit dhe forcës. Tingëllon e njohur, apo jo?

Binjakët: Flutura

Ju jeni një flutur shoqëror. Dhe ashtu si thelbi juaj, flutura është e paqëndrueshme, lozonjare dhe e vështirë për tu kapur. Është gjithashtu një simbolikë e dualitetit që ekziston në çdo gjë, dhe shkon paralelisht me arketipin tuaj të zodiakut.

Gaforrja: Gaforrja

E ashpër dhe intuitive, gaforrja është një simbol i kohës dhe dobësisë. Ajo ecën anash, por në ritmin e saj unik, dhe kjo është pikërisht ajo që ju vazhdimisht po përpiqeni të përqafoni.

Luani: Luani

Le të themi, e gjithë bota nuk mund të mos ju shikojë kur të hyni në dhomë. Luani madhështor dhe ashpër karizmatik, është një simbol i guximit, mbretërisë dhe mbrojtjes. Ai lufton vazhdimisht duke u përballur me pengesa dhe sfida.

Virgjëresha: Blera

Ju jeni një bletë e zënë. Arketipi juaj zodiak përfaqëson detyrën tuaj hyjnore, si individualisht ashtu edhe në lidhje me Nënën Tokë. Bleta është një simbol hyjnor i zellit, të lashtët besonin se bletët nuk flenë kurrë; është një emblemë e bollëkut dhe pjellorisë.

Peshorja: Mjellma

Ashtu si një mjellmë, thelbi juaj harmonizohet në mënyrë harmonike me bukurinë, hirin dhe dashurinë. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, një palë mjellma përfaqëson një ribashkim të shpirtrave të afërm.

Akrepi: Akrepi

Me të vërtetë nuk bëhet një kafshë e frikshme akrepi, dhe ju akrepat nuk jeni përjashtim. Ashtu si arketipi juaj polarizues, akrepat janë një simbol i dominimit, pasionit dhe rilindjes. Nga ana e errët, ata janë gjithashtu shumë të ndjeshëm dhe mbrojtës.

Shigjetari: Kali

Arketipi juaj i zodiakut përfaqësohet nga një centaur. Sidoqoftë, dëshira e kalit për aventura gjithashtu shkon perfekt me shpirtin tuaj të lirë. Një simbol i lirisë, kali është një përfaqësim i udhëtimit, lëvizjes dhe dëshirës.

Bricjapi: Bricjapi

Jeni tepër këmbëngulës. E vërteta është, vendosmëria juaj nuk është si askush tjetër, dhe dhia mishëron në mënyrë të përkryer forcën tuaj të brendshme. Një simbol i përkushtimit, vitalitetit dhe gatishmërisë nuk mund t’i ndalë ata sapo t’i hedhin një sy çmimit.

Ujori: Lepuri

Është e vështirë ta përshkruash shkurt, sepse lepujt mbajnë simbolikë të madhe. Por nëse ka një gjë që bie në sy, është lidhja e tyre me prosperitetin dhe intuitën. Lepuri ju tregon se si të ktheheni në rrugën e duhur, e cila shkon paralelisht me arketipin tuaj të zodiakut.

Peshku: Peshku

Ju, Peshqit, jeni kameleonë. Kjo është arsyeja pse Peshqit intuitivë përshtaten në mënyrë të përkryer në arketipin tuaj të zodiakut. I ndjeshëm dhe thellësisht i vetëdijshëm, peshku është një simbol i krijimtarisë, besimit, qëndrueshmërisë dhe qetësisë. Flet për elementin e ujit dhe mbretërinë universale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat