Ja se si të “shuani zjarrin” pas ushqimit djegës

Life style

Ja se si të “shuani zjarrin” pas ushqimit djegës

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 08:15
Foto Ilustrim

Sa herë sapo keni ngrënë ushqim pikant dhe ju është dukur se asgjë nuk mund ta shuajë “zjarrin” në gojën tuaj?

Shikoni cilat ushqime duhet të merren pasi të keni ngrënë diçka shumë pikante, dhe cilat duhet t’i shmangni.

Ujë

Pirja e një gote me ujë të ftohtë është një reagim natyral në momentin kur mendoni se goja juaj po digjet. Sidoqoftë, edhe pse uji ndalon përkohësisht ndjenjën e zemërimit, ai në të vërtetë do të përhapë kapsaicinën, përbërës i specave djegës dhe vetëm do t’i përkeqësojë gjërat.

Qumësht ose kos

Qumështi përmban kazeinë, një proteinë që ndihmon në shpërbërjen e molekulave të kapsaicinës dhe pastaj e lan atë fjalë për fjalë. Kjo është pikërisht arsyeja pse shumë pjata meksikane dhe indiane shërbehen me një lloj produkti të qumështit. Sa më shumë yndyrë qumështi të përmbajë, aq më i mirë është efekti, pasi yndyra përzihet me kapsaicinën dhe e shpërndan atë.

Alkool

Alkooli mund të ndihmojë në shpërbërjen e kapsaicinës, por sasia e alkoolit në atë rast duhet të jetë shumë e lartë – për shembull, birra nuk do t’ju ndihmojë shumë. Tekila dhe vodka janë provuar të jenë të suksesshme. Sidoqoftë, një gotë alkool nuk është ideja më e zgjuar.

Sheqer

Mënyra më e thjeshtë që mund të “ftohni” gojën është të vendosni një lugë çaji sheqer (ose mjaltë) në të. Mbajeni atë në gojën tuaj për një kohë dhe pastaj pështyjeni atë – një shtresë do të formohet në gjuhën tuaj që do ta mbrojë atë nga ndjenja e nxehtësisë.

Niseshte

Orizi dhe buka veprojnë si një leckë që do të thithë shijet e hidhura nga goja juaj. Këto dhe ushqime të tjera me niseshte krijojnë një barrierë midis gojës dhe kapsaicinës – kjo është arsyeja pse ushqimet pikante shpesh shërbehen me bukë ose oriz.

Akullore

Akullorja është një përzierje e qumështit, sheqerit dhe yndyrës, gjë që e bën atë të përsosur për ftohjen e gojës dhe “shuarjen e zjarrit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat