​Tonik natyral: Kjo frutë është një pastruese e shkëlqyeshme e trupit

Life style

​Tonik natyral: Kjo frutë është një pastruese e shkëlqyeshme e trupit

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Përveç freskimit, rrushi është gjithashtu i dobishëm si ilaç për pastrimin e gjakut, rregullimin e tretjes, heqjen e depozitave të yndyrës nga trupi, për trajtimin e proceseve inflamatore të organeve të tretjes, si dhe për eliminimin e vështirësive reumatizmale dhe alergjive të lëkurës.

Lëngu i freskët i rrushit është i pasur me vitamina A, B dhe C dhe minerale të ndryshme. Rrushi vepron si një tonik natyral për trupin, dhe është gjithashtu një ushqim shumë ushqyes. Ai përmban rreth 20 për qind sheqer, kështu që është një ushqim i pasur me energji.

Është gjithashtu një burim i rëndësishëm i bioflavonoideve, të cilat mbrojnë trupin nga radikalet e lira. Për shkak të antioksiduesve të ndryshëm, rrushi gjithashtu ka një efekt të fortë kundër baktereve, viruseve, inflamacionit dhe alergjive.

Rekomandohet kundër qarkullimit të dobët, dhe është gjithashtu e rëndësishme në ngadalësimin e plakjes, parandalimin e demencës dhe sëmundjeve degjenerative të syve.

Rrushi është i pasur me vitamina A, të gjitha vitaminat B përveç vitaminave B12, C dhe E, dhe ato gjithashtu përmbajnë minerale të tilla si natriumi, fosfori, kalciumi, kaliumi, hekuri, magnezi dhe flora, si dhe acid malik, tartarik dhe limoni.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat