A keni dëgjuar për sfidën 30 ditë lumturi?

Life style

A keni dëgjuar për sfidën 30 ditë lumturi?

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 00:28
Foto ilustrim

Një sfidë që të gjithë mund ta pranojnë. Në ditët e sotme, të gjithë janë aq të përqendruar në punë dhe në sigurimin e familjes, saqë shumë as nuk arrijnë të jenë, thjesht – të lumtur.

Ka kaq shumë formula dhe këshilla për një jetë të lumtur, por ka pak kohë për të zbatuar gjithçka. Kjo është arsyeja pse ne ju paraqesim një sfidë 30-ditore, e cila përbëhet nga aktivitete të thjeshta që çdokush mund t’i zbatojë. Kryeni një aktivitet secili dhe pas 30 ditësh bëni përfundimin tuaj nëse ia vlente.

Sfida u ngrit në internet, dhe në komentet, njerëzit konfirmojnë se me të vërtetë i ndihmoi ata të gëzoheshin dhe të ishin të lumtur. Nuk ishte e vështirë për shumicën prej tyre që t’i përmbaheshin aktiviteteve sipas ditëve, edhe pse kishte edhe komente që disa i ndryshuan ditët sipas gjykimit të tyre dhe se ishte po aq efektive në fund. Tingëllon interesante, apo jo?

Më poshtë ju kemi shkruar një plan aktiviteti për çdo ditë:

Dita 1: Shtroni shtratin.

Dita 2: Dëgjoni muzikën e rinisë tuaj.

Dita 3: Meditoni.

Dita 4: Blini vetes ose një të dashuri një lule.

Dita 5: Jepini dikujt një kompliment.

Dita 6: Vallëzoni me muzikën tuaj të preferuar sikur askush të mos shikojë.

Dita 7: Merrni veten për drekë.

Dita 8: Bëni diçka krijuese.

Dita 9: Bëni një banjë me flluska dhe pijen tuaj të preferuar.

Dita 10: Bëni një tabelë me dëshira ose fotografi frymëzuese.

Dita 11: Piqni një tortë.

Dita 12: Bëni një shëtitje.

Dita 13: Ftoni një mik që e doni, por kurrë nuk keni kohë ta ftoni.

Dita 14: Lexoni një libër të shkurtër, komik ose diçka të ngjashme.

Dita 15: Mësoni diçka të re. Nuk duhet të jetë një aftësi, mund të jetë një informacion.

Dita 16: Provoni diçka të re, të cilën keni dashur gjithmonë, por kurrë nuk keni guxuar.

Dita 17: Ndihmoni dikë.

 Dita 18: Filloni një ditar. 

Dita 19: Bëni joga. 

Dita 20: Përmirësoni aftësitë që keni tashmë. Nëse luani piano, mësoni një përbërje të re, nëse mësoni një gjuhë, pasuroni fjalorin tuaj dhe të ngjashme. 

Dita 21: Festoni fitoren. Mund të jetë një fitore për ekipin tuaj të preferuar të basketbollit ose sukses në punë. Në fakt, mund të jetë gjithçka që mendoni se është një fitore. 

Dita 22: Ushtrohuni për një minimum prej 15 minutash. 

Dita 23: Gatuani drekën pa përdorur ushqime dhe ushqime të gatshme. 

Dita 24: Bëni një mëngjes të mrekullueshëm. 

Dita 25: Mundohuni të dëgjoni zogjtë që cicërijnë për të paktën disa minuta ose më shumë gjatë ditës. 

Dita 26: Organizoni dhomën në detaje.

 Dita 27: Vizitoni një vend të ri. 

Dita 28: Shikoni perëndimin e diellit. 

Dita 29: Të tre vaktet dhe ushqimet duhet të jenë të shëndetshme. 

Dita 30: Organizoni një ditë kur do të jeni me pizhame gjatë gjithë ditës. Nëse nuk është një ditë jo-pune për ju, jini me pizhame në pjesën më të madhe të ditës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat