Teknikat më të mira seksuale

Life style

Teknikat më të mira seksuale

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 01:00
Foto ilustrim

Studiuesit dhanë terma për secilën nga këto metoda seksuale për të ndihmuar gratë të identifikojnë dhe komunikojnë atë që ndjehet më mirë për to.

Seksi i mirë mund të varet nga komunikim të mirë – sa mirë ju dhe partneri juaj mund të artikuloni nevojat dhe dëshirat tuaja. Shpesh, megjithatë, gratë thjesht nuk kanë fjalë për të përshkruar atë që pëlqejnë, ose nuk kanë përvojë të mjaftueshme për të sugjeruar teknika të tjera.

Për të lehtësuar dialogun e intimitetit seksual, një studim i publikuar më 14 prill 2021, raportoi një sondazh kombëtar të kryer nga Universiteti i Indianës në bashkëpunim me Grupin Kërkimor OMGYES/For Goodness Sake që shikoi përvojat seksuale të mijëra Gratë amerikane për të gjetur se çfarë e bëri penetrimin vaginal më të këndshëm për to.

Katër mënyra për të arritur eksitim të rritur seksual

Pas analizimit të rezultateve nga një studim cilësor ndërkombëtar, studiuesit, Devon J. Hensel, një profesor kërkues i asociuar në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Indiana në Indianapolis, dhe Christiana von Hippel, një shkencëtare kërkimore OMGYES, gjetën një model të përsëritur të katër teknika specifike që kurrë nuk kishin fjalë për t’i përshkruar ato më parë.

Ekipi më pas shikoi më nga afër këto katër teknika duke përdorur një sondazh të tërthortë, online, të probabilitetit kombëtar të 3,017 grave amerikane të moshës 18-93 vjeç.

“Ne e bëmë këtë zhytje më të thellë në modelet për të gjetur përqindjen e grave që përdorën secilën teknikë gjatë penetrimit vaginal dhe më pas shikuam se si ato teknika specifike ndikuan në kënaqësinë e tyre,” thotë Dr. von Hippel. Me fjalë të tjera, ata shikuan lëvizjet dhe metodat specifike seksuale që i ndezën ato.

Studiuesit dhanë terma për secilën nga këto metoda seksuale për të ndihmuar gratë të identifikojnë dhe komunikojnë atë që ndjehet më mirë për to.

Rrotullimi, ngritja ose ulja e legenit dhe ijeve gjatë depërtimit për të rregulluar ku brenda vaginës fërkon lodra ose penisi; 87 përqind e të anketuarve e përdorën këtë metodë.

Një grua ose partneri i saj stimulon klitorisin e saj me një gisht ose lodër seksi njëkohësisht me depërtim. (69 përqind)

Baza e një penisi ose lodre seksuale fërkohet vazhdimisht me klitorisin gjatë depërtimit duke qëndruar deri në brendësi të vaginës në vend që të futet brenda dhe jashtë. Zakonisht përdoret kur gruaja është në krye. Një nga të anketuarit shpjegoi joshjen e tij: “Na u desh të ç’mësonim lëvizjet e shpejta të pompimit që kishim parë në pornografi. Dhe ne të dy jemi shumë më të lumtur me mënyrat tona të reja”.(76 përqind)

Penetrimi vetëm brenda hyrjes së vaginës. Një i anketuar tjetër tha, “Unë mendoj se kjo zonë është vërtet e nënvlerësuar, shkruan lajmi.net. Unë mund të kem seks vërtet të mahnitshëm me depërtim vetëm duke shkuar një centimetër dhe kurrë më tej”. (84 përqind)

Përdorimi i gjuhës seksuale është i fuqishëm

“Unë mendoj se emërtimi i teknikave të kënaqësisë dhe kënaqësisë janë veçanërisht fuqizuese dhe të përdorshme, kështu që gratë mund të ndihen rehat dhe të sigurta duke i përdorur ato me partnerët. Ato janë gjithashtu të rëndësishme kur gratë diskutojnë jetën e tyre seksuale me miqtë, të tilla si “më pëlqen kjo, pse nuk e provon atë?” Të jesh në gjendje të përshkruash në mënyrë specifike atë që u pëlqen dhe të jesh në gjendje ta kërkosh atë është tepër fuqizuese dhe i ndihmon gratë të ndihen sikur dëgjohen zërat e tyre. Ekziston gjithashtu një efekt normalizues gjithashtu kur kuptojnë se ajo që u pëlqen është një model që ndahet nga shumë gra, “thotë von Hippel.

Dr. von Hippel shton se të kesh gjuhë gjithashtu i lejon gratë të jenë fleksibile dhe të përshkruajnë atë që duan në këtë moment, shkruan lajmi.net. Ajo që ju kënaq mund të ndryshojë në mes të një përvoje seksuale dhe mund të ndryshojë gjatë jetës tuaj.

Stimulimi i klitorit është çelësi

Paget vëren se të katër teknikat janë të lidhura me stimulimin e klitorisit në të njëjtën kohë. Për shumicën, nuk është depërtimi vaginal më i kënaqshëm. Kjo mund të ndihet mirë kur ndiheni të lidhur me një partner.

Përsëri, kjo është e rëndësishme që burrat ta dinë gjithashtu. Ata janë ushqyer me dezinformata nga shoqëria në përgjithësi dhe nga shikimi i pornografisë jorealiste, ku gratë zakonisht marrin gjithë kënaqësinë e tyre nga penetrimi. Burrat gjithashtu duhet të mësojnë rëndësinë e stimulimit të klitorit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat